Logo Polskiego Radia
PolskieRadio 24
Jarosław Krawędkowski 06.07.2016

Zbrojeniówka stawia na modernizację polskiej armii, będzie zatrudniać

Ten tydzień w Warszawie zakończy Szczyt NATO, a rozpoczęło podpisanie listu intencyjnego pomiędzy Polską Grupą Zbrojeniową i amerykańską firmą Raytheon, twórcy i wykonawcy systemu obrony przeciwrakietowej Patriot.
Posłuchaj
  • O planach polskiej zbrojeniówki, stawiających na modernizację polskiej armii i szykującej się do zatrudniania specjalistów, mówi w Polskim Radiu 24 Arkadiusz Siwko, prezes Polskiej Grupy Zbrojeniowej. /Sylwia Zadrożna, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
Czytaj także

 ̶  Podpisany list intencyjny zwiększa udział polskiego przemysłu w modernizacji technicznej polskiej armii - mówi Arkadiusz Siwko, prezes Polskiej Grupy Zbrojeniowej.

Tarcza antyrakietowa w 52 procentach wykonywana przez polskie zakłady zbrojeniowe

Jak podkreśla, strona amerykańska uznała, że polski przemysł był w 52 procentach jest wykonawcą tarczy antyrakietowej, w tym systemie radary odgrywają kolosalną rolę.

̶  W systemie będzie więc system radarowy oraz inne systemy, trwają jeszcze rozmowy i negocjacje na ten temat – mówi prezes.

Połowa pieniędzy, jakie nasz rząd przeznaczy na system ochrony polskiego nieba trafi do polskich zakładów.

PGZ ma też podpisane umowy z zagranicznymi partnerami

PGZ podpisała niedawno też listy intencyjne z Boeingiem, Kongsbergiem, Saabem, Thalesem czy Bellem. Tu chodzi o transfer technologii.

Prezes Siwko podkreśla, że oczywiście Polska potrzebuje nie tylko systemu obrony przeciwrakietowej.

Polska liczy na transfer najlepszych technologii wojskowych

̶  Potrzeby dotyczą rozwiązań obejmujących wszystkie formacje obronne – lądowych, morskich i powietrznych. I w tej materii polski przemysł musi pozyskiwać najlepsze technologie, i te listy intencyjne są tego dowodem, mówi prezes Arkadiusz Siwko.

Dzięki temu będziemy mogli uzyskiwać całkowity transfer technologii, które pozwolą na sprostanie wyzwaniom współczesnego pola walki – mówi prezes PGZ.

Polska Grupa Zbrojeniowa będzie się rozrastać

Polska Grupa Zbrojeniowa to ponad 60 spółek z branży obronnej, stoczniowej i nowych technologii. Pracuje w nich 17 i pół tysiąca osób, ale pracowników będzie przybywać - deklaruje prezes Siwko.

Jak podkreśla prezes, wstrzymano wszystkie procesy likwidacyjne, trwają starania aby zapewnić każdemu miejsce w procesie zamówień.

Zbrojeniówka będzie zwiększać zatrudnienie

I dodaje, że w związku z pozyskiwaniem nowych technologii planowane jest zwiększanie zatrudnienia, szczególnie pracowników o wysokich kwalifikacjach.

A przy okazji Szczytu w najbliższy piątek i sobotę w 16 miastach w Polsce odbędą się ogólnopolskie Dni NATO. Wśród atrakcji przewidziano pokazy sprzętu wojskowego, koncerty, pokazy musztry i parady powietrzne.

Z kolei w Warszawie szczytowi NATO towarzyszyć będzie wystawa sprzętu i uzbrojenia naszego wojska. Oprócz Rosomaka, który jest znakiem rozpoznawczym Polskiej Grupy Zbrojeniowej, wystawiona zostanie samobieżna armatohaubica Krab uznawana za jedną z najnowocześniejszych na świecie, samobieżny moździerz Rak - wyposażony w automatycznie ładowane działo zdolne oddać nawet 8 strzałów na minutę, czy mobilne radary Soła, które mogą śledzić jednocześnie nawet 4 statki powietrzne.

Sylwia Zadrożna, jk