Logo Polskiego Radia
PolskieRadio 24
Jarosław Krawędkowski 23.08.2016

Boom w budownictwie. Ale tylko w segmencie mieszkaniowym

Jak pokazują najnowsze dane Głównego Urzędu Statystycznego, nowe inwestycje mieszkaniowe rosną jak grzyby po deszczu. Deweloperzy oddają najwięcej mieszkań od 7 lat.
Posłuchaj
  • Dlaczego tylko deweloperzy cieszą się z boomu budowlanego, wyjaśnia w Polskim Radiu 24 Bartosz Turek Lion's Bank. /Justyna Golonko, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
Czytaj także

̶  Deweloperzy biją kolejne rekordy - tłumaczy Bartosz Turek Lion's Bank.

Rośnie liczba pozwoleń na budowę

Jak zaznacza, liczba pozwoleń na budowę jest tak duża, że deweloperzy mogliby zacząć budowę prawie 58 tys. mieszkań, to o 12 proc. więcej niż przed rokiem.

̶  Również o 5 proc. wzrosła liczba rozpoczętych budów , zaznacza analityk.

Polacy kupują mieszkania przede wszystkim za gotówkę

Boom trwa już od ponad 3 lat, a to są jego namacalne efekty. Polacy gremialnie ruszyli do biur sprzedaży deweloperów i kupują najwięcej lokali w historii, ale mieszkania kupują przede wszystkim za gotówkę.

Jak się bowiem okazuje, zadłużenie Polaków w kredytach hipotecznych owszem rośnie, ale najwolniej od 7 lat.

Inwestorzy kupują mieszkania na wynajem

̶ Dwie trzecie pieniędzy wydawanych na nowe mieszkania to jest gotówka – mówi analityk.

Jak podkreśla inwestorzy kupują bardzo wiele mieszkań na wynajem, mając nadzieję, że będzie to bezpieczna i zyskowna inwestycja.

Dobrze jest tylko w mieszkaniówce. Gorzej z sektorem publicznym

Budownictwo mieszkaniowe ma się bardzo dobrze- inaczej jest w całym budownictwie. W budownictwie mamy do czynienia z zapaścią.

Jak mówi analityk, jeśli porównamy wyniki budownictwa ogółem do ubiegłorocznego półrocza, to nastąpił spadek o 12 procent.

Przyczyna tego stanu rzeczy tkwi w zmieniającym się prawie – chociażby dotyczącym zamówień publicznych, czy zmianach władz, które w wielu spółkach i firmach oznaczały zamrożenie czy wycofanie się z inwestycji.

̶  Stąd za ten spadek odpowiada najbardziej sektor publiczny – mówi ekspert.

Z danych GUS wynika, że produkcja sprzedana przemysłu spadła w lipcu - w porównaniu do tego samego miesiąca roku ubiegłego -  o 3,4 procent. Produkcja budowlano-montażowa spadła w tym czasie o 18,8 procent.

Justyna Golonko, jk