Logo Polskiego Radia
PAP
Anna Wiśniewska 01.09.2016

PKO BP chce pozostać najbardziej zyskownym bankiem w Polsce

PKO BP kończy prace nad strategią, w której zakłada wzrost zyskowności i wspieranie gospodarki. Bank będzie chciał pozostać najbardziej zyskownym bankiem w Polsce i będzie dążył do dwucyfrowego ROE. PKO BP nie jest zainteresowany przejęciami małych banków - poinformował prezes PKO BP.
PKO Bank Polski jest liderem polskiego sektora bankowegoPKO Bank Polski jest liderem polskiego sektora bankowegoMateriały prasowe PKO BP

- Naszą pięcioletnią strategię chcemy zaprezentować jeszcze w 2016 roku. Będzie to strategia wzrostu i zyskowności. Każda instytucja finansowa chce mieć w jednym czasie wzrost sumy bilansowej i wzrost zyskowności. Nie zawsze się to udaje jednocześnie. Czasami, w jednym okresie rozliczeniowym, trzeba albo spowolnić wzrost, albo spowolnić zyskowność, natomiast w dłuższym terminie bank będzie rósł w obu wymiarach. Kluczowym wyzwaniem, z którym mierzymy się w nowej strategii, jest transformacja cyfrowa – powiedział Zbigniew Jagiełło, prezes PKO BP.

- Jeśli nie zdarzy się nic niestandardowego, PKO BP pozostanie najbardziej zyskownym bankiem w Polsce – dodał.

1,51 mld zł netto zysku po I połowie 2016 r.

Po I połowie 2016 roku zysk netto grupy PKO BP wyniósł 1,51 mld zł, czyli wzrósł 12 proc. rdr. Wskaźnik ROE netto wynosi 9,2 proc.

- Wydaje się, że obecnie dla banków celem jest wysokie jednocyfrowe ROE, albo niskie dwucyfrowe. Dążymy do tego, by PKO BP miał dwucyfrowe ROE. Nie stanie się to jednak rewolucyjnie. Cel osiągniemy ewolucyjnie poprzez kontrolę kosztów i zwiększanie bazy przychodowej – powiedział Jagiełło.

Bank w strategii do 2015 roku zakładał między innymi, że jego współczynnik wypłacalności będzie powyżej 12 proc., Core Tier 1 powyżej 11 proc., a wskaźnik kosztów do dochodów poniżej 45 proc.

Strategia zakładała także akwizycje na rynku polskim w segmencie bankowości, zarządzania aktywami i leasingu.

PAP, awi