Logo Polskiego Radia
IAR / PAP
Jarosław Krawędkowski 05.11.2016

Rolnictwo i gospodarka morska tematem szczytu Europa Środkowo-Wschodnia i Chiny w Rydze.

Pekin zapowiada ułatwienia dla polskich rolników. To jeden z efektów szczytu przywódców 16 państw Europy Środkowo-Wschodniej i Chin, który odbył się w Rydze. Wzięła w nim udział premier Beata Szydło.
Posłuchaj
  • Pekin zapowiada ułatwienia dla polskich rolników. To jeden z efektów szczytu przywódców 16 państw Europy Środkowo Wschodniej i Chin, który odbył się w Rydze. Wzięła w nim udział premier Beata Szydło. /IAR/.
Czytaj także

─ Polska wiąże duże nadzieje z rozwojem współpracy gospodarczej z Chinami - powiedziała w sobotę w Rydze premier Beata Szydło. Jak podkreśliła, Polsce zależy przede wszystkim na projektach komunikacyjnych i infrastrukturalnych.

16 państw europejskich buduje nowe relacje z Chinami

Według niej, udział w szczycie 16 państw z partnerem chińskim wpisuje się w strategię rozmów Polski z Chinami. Premier przypomniała o wizycie w tym roku prezydenta Chin Xi Jinpinga w Polsce. "Planowana jest również w przyszłym roku moja wizyta w Chinach" - dodała.

Jak mówiła premier, szczyt jest również okazją do pokazania jedności regionu Europy Środkowo-Wschodniej. W jej ocenie pokazuje też, że "16 państw europejskich ma pomysł na to, w jaki sposób relacje z Chinami budować i rozwijać, po to, by realizować ważne programy i projekty gospodarcze.

Będą ułatwienia w eksporcie produktów rolnych do Chin

Rzecznik rządu Rafał Bochenek powiedział, że w czasie szczytu przyjęto odpowiedni wytyczne. Jest w nich, między innymi, mowa o eksporcie polskich produktów rolnych. Przyznał, że dotychczas były pewne problemy ze sprzedażą w Chinach polskich produktów rolnych, wołowiny, wieprzowiny, czy jabłek.

─W wytycznych mamy wyraźne zapisy, że jest wyraźna wola ze strony państwa chińskiego, żeby znosić wszelkie bariery w zakresie importu, a z Polski eksportu, produktów rolno-spożywczych. Do tej pory były pewne problemy ze sprzedażą naszych produktów rolnych: wieprzowiny, wołowiny, jabłek. Dzisiaj ze strony chińskiej usłyszeliśmy wyraźną deklarację, że ten proces będzie usprawniony, bariery będą znoszone, żeby polscy rolnicy mogli w większych ilościach sprzedawać swoje produkty w Chinach – powiedział rzecznik rządu.

Bochenek: w Polsce powstanie sekretariat ds. morskich grupy 16+1

Zapadła decyzja, aby w Polsce powstał sekretariat ds. morskich grupy "16+1" – poinformował w sobotę rzecznik rządu Rafał Bochenek.

─ W trakcie rozmów doszło do przyjęcia wytycznych z Rygi. W tym dokumencie można dostrzec ważne zapisy dla strony polskiej. Zapadała decyzja o woli 16 państw i Chin, aby uruchomić sekretariat do spraw morskich w Polsce. Będzie to instytucja, która będzie sprzyjała aktywizacji działalności przemysłu stoczniowego, uruchomieniu nowego kanału informacji pomiędzy krajami Europy Środkowo-Wschodniej a Chinami – powiedział Bochenek.

Jak zaznaczył, nie zapadła decyzja, w którym polskim mieście będzie miała siedzibę ta instytucja.

Zapowiedź aktywizacji przemysłu stoczniowego

Rafał Bochenek wyjaśnił, że zadaniem ten instytucja będzie aktywizowanie przemysłu stoczniowego. Ma ona także służyć jako nowy kanał komunikacyjny pomiędzy krajami Europy środkowo-wschodniej a Chinami.

Podczas szczytu premier Chin Li Keqiang (czyt.: Li Ke Ćiang) mówił, że Pekinowi zależy na ściślejszej współpracy z państwami Europy Środkowo - Wschodniej. Przede wszystkim chodzi tutaj o rozwój infrastruktury transportowej, głównie kolei i centrów logistycznych. Istotna jest także współpraca finansowa i w rolnictwie.

Spotkania dwustronne premier Beaty Szydło

W czasie wizyty w Rydze, oprócz udziału w szczycie, premier Beata Szydło odbyła także kilka spotkań dwustronnych, z szefami rządów Chin oraz Łotwy, Serbii i Chorwacji. Spotkała się też z przedstawicielami mniejszości polskiej na Łotwie.

W grupie "16+1", która spotkała się w sobotę w Rydze, oprócz Chin znajdują się: Estonia, Łotwa, Litwa, Polska, Czechy, Słowacja, Węgry, Rumunia, Bułgaria, Słowenia, Chorwacja, Serbia, Bośnia i Hercegowina, Czarnogóra, Albania i Macedonia. Obserwatorem ryskiego szczytu była m.in. Białoruś.

Ustanowiono fundusz prorozwojowy dla państw Europy Środkowo-Wschodniej

Premier Łotwy Maris Kuczinskis poinformował, że w ramach grupy 16+1 został ustanowiony fundusz prorozwojowy dla państw Europy Środkowo-Wschodniej, a Chiny, Polska, Czechy i Łotwa wyraziły gotowość udziału w tej inicjatywie. Premier Łotwy zaprosił pozostałe kraje grupy, aby dołączyły do funduszu.

"Przystąpiliśmy do tej inicjatywy, ale w jakiej formule będzie się to odbywało, jeszcze decyzje zapadną. Trwają rozmowy na szczeblu międzyrządowym" – powiedział Bochenek.

"Fundusz Inwestycyjny Europa Środkowo-Wschodnia - Chiny 16+1" zaprezentowano w styczniu w Warszawie podczas spotkania wiceministrów finansów Polski z przedstawicielami ICBC (Industrial and Commercial Bank of China - Chiński Bank Przemysłowo-Handlowy). Wówczas rozmawiano o kwestiach operacyjnych działania funduszu oraz wysokości potencjalnego wkładu Polski.

O tym, że Polska jest gotowa zainwestować kilkaset milionów euro w fundusz środkowoeuropejski, informował b. wiceminister rozwoju Radosław Domagalski. W rozmowie z PAP wiceminister mówił, że wspólne polsko-chińskie inwestycje infrastrukturalne mogłyby być realizowane we współpracy Banku Gospodarstwa Krajowego i ICBC w ramach udziału w funduszu państw Europy Środkowo-Wschodniej.

IAR, PAP, jk