Logo Polskiego Radia
PolskieRadio 24
Anna Borys 15.12.2016

Rząd stawia na zielone obligacje. Inwestorzy to kupią?

Polska, jako pierwszy kraj, wyemitowała zielone obligacje, green bonds. Ich kwota wyniosła 750 milionów euro. Do tej pory zielone papiery dłużne emitowały przede wszystkim banki rozwoju.
Posłuchaj
  • O zielonych obligacjach w Polskim Radiu 24 mówi Piotr Dmuchowski dyrektor zarządzający Pionem Skarbu w HSBC Bank Polska (Sylwia Zadrożna, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
Czytaj także

Zielone obligacje mają służyć finansowaniu inwestycji, których celem jest zmniejszenie negatywnego wpływu działalności człowieka na środowisko naturalne.

- Główne kategorie to oczywiście odnawialna energia, czysty transport, zalesianie, ekologiczne rolnictwo i tego typu cele. Jedną z głównych kategorii w zakresie wspomnianych celów jest czysty transport, czyli transport kolejowy. Zakres inwestycji jest ograniczony, głównym celem jest wspomaganie transportu ludzi, chodzi o to, by zmniejszyć transport samochodowy - mówił w Polskim Radiu 24 Piotr Dmuchowski dyrektor zarządzający Pionem Skarbu w HSBC Bank Polska.

Duże zainteresowanie inwestorów

Zainteresowanie naszymi obligacjami było bardzo duże. Uzyskana rentowność obligacji wyniosła 0,634 proc.

Wartość globalnego rynku zielonych obligacji to blisko 700 miliardów dolarów, ich popularność rośnie z roku na rok.

Duże plany emisyjne

- Oceniamy, że w przyszłym roku zostanie wyemitowanych nawet 120 mld dolarów nowych obligacji. W tym roku będzie to prawdopodobnie około 100 mld dolarów. Widać, że ten rynek się rozwija. Jest to spowodowane tym, że więcej ludzi chce inwestować w zielone projekty, więc wpłacają oni pieniądze do funduszy, które są dedykowane do tego typu inwestycji. Zatem pula inwestorów i zakres środków, które są dostępne w ramach zielonych inwestycji jest coraz większa – dodaje.

Najwięcej emitentów zielonych obligacji mamy w Chinach, Stanach Zjednoczonych, w Wielkiej Brytanii i we Francji.

Sylwia Zadrożna, abo