Logo Polskiego Radia
Jedynka
Anna Borys 24.02.2017

Cyberbezpieczeństwa powinniśmy uczyć w szkole

Cyberataki uznawane są za jedno z największych zagrożeń dla bezpieczeństwa narodowego - dlatego dzieci w szkołach w Wielkiej Brytanii będą się uczyć zasad cyberbezpieczeństwa.  
Posłuchaj
  • O cyberbezpieczeństwie w Po pierwsze ekonomia radiowej Jedynce (Dominik Olędzki, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)

Dziś cyberprzestępczość to ogromny biznes.

- To jest biznes, który przynosi ogromne środki finansowe dla przestępców, którzy przenieśli się ze świata realnego do świata komputerów - mówi Aleksander Jagosz specjalista do spraw bezpieczeństwa IT Integrated Solutions.

Skala cyberprzestępczości na świecie sięga nawet 500 miliardów dolarów. A ofiarami cyberprzestępców padają nie tylko firmy, ale również obywatele.

- Tradycyjne ataki phishingowe  zmierzają do tego by podstępem skłonić nas byśmy sami, dobrowolnie, nieświadomie przekazali najważniejsze dane dotyczące bankowości elektronicznej, czyli loginy, hasła, kody autoryzacyjne. Ich posiadanie pozwala zrealizowanie przelewów, czyli wyciągnięcie pieniędzy z naszego rachunku – tłumaczy Bartosz Wyżykowski, z radca prawny z Biura Rzecznika Finansowego.

Kluczowa jest ostrożność

Niestety - ofiarami cyberataków często padamy przez brak ostrożności - dodaje Mieczysław Groszek wiceprezes Związku Banków Polskich.

- Najczęstszym błędem popełnianym przez klientów jest korzystanie z przypadkowych stacji dostępu do internetu. Chodzi o kafejki, zapisywanie w przypadkowych miejscach haseł dostępu do internetu i do bankowości internetowej. Przestępcy podmieniają oryginalną stronę banku i w ten sposób przekierowują nas na inną stronę. Dokonujemy transakcji w przekonaniu, że korzystamy ze strony naszego banku, tymczasem ten przelew pójdzie na rachunek przestępców – wyjaśnia mechanizm gość radiowej Jedynki.

Braki na rynku pracy

Z tego powodu - niezwykle ważna jest edukacja społeczeństwa w zakresie cyberbezpieczeństwa, zwłaszcza, że na rynku brakuje odpowiednich specjalistów.

- W sferze cyberbezpieczeństwa obserwujemy globalny problem z zasobami ludzkimi, czyli ze specjalistami w tym zakresie. Firmy mają ogromne problemy, żeby zrekrutować takie osoby. Wielka Brytania próbuje systemowo wpłynąć na to, żeby więcej młodzieży mogło się kształcić w specyficznych dziedzinach jak cyberbezpieczeństwo - mówi Michał Kurek z EY.

Nowy przedmiot w szkole?

Zdaniem eksperta, również i w polskich szkołach powinny pojawić się takie zajęcia.

- Dziś praktycznie każdy z nas ma do czynienia z cyberprzestrzenią, kiedy wysyłamy maila, mogą się w nim czaić wszelkiego typu zagrożenia. Zatem dzieci powinny być świadome jak reagować na podejrzane maile, czego nie robić w sieci, dlaczego nie warto wchodzić na niezaufane strony, co jest w sieci nielegalne – mówi.

I nawet jeżeli nie na specjalnych zajęciach z cyberbezpieczeństwa, to chociaż w ramach zajęć z informatyki, uczniowie powinni zdobywać wiedzę na temat bezpiecznych zachowań w sieci.

Dominik Olędzki, abo