Logo Polskiego Radia
PAP
Anna Borys 22.06.2017

Giełdy znowu spadają w ślad za taniejącą ropą

Indeksy na giełdach w USA zanotowały drugi dzień spadków, a w dół ciągnęły je spółki paliwowe, którym szkodzi mocno taniejąca ropa. Dobry sentyment panował w sektorze biotechnologicznym, dzięki czemu Nasdaq zakończył dzień na plusie.

Dow Jones Industrial spadł na zamknięciu o 0,27 proc. do 21.410,03 pkt.

S&P 500 zniżkował o 0,06 proc. do 2.435,61 pkt.

Nasdaq Composite zyskał 0,74 proc. do 6.233,95 pkt.

W dół amerykańską giełdę najmocniej ciągnął sektor paliwowy, po tym jak w ostatnich dniach ropa handlowana jest na wielomiesięcznych minimach. Wśród spółek z S&P 500 oraz Nasdaq wzrostom przewodził sektor ochrony zdrowia, szczególnie biotechnologia.

Cena baryłki WTI spada o 2,4 proc. do 42,5 USD, a Brent tanieje o 2,8 proc. do 44,7 USD.

Ponad 10 proc. zwyżkowały akcje producenta procesorów AMD. W środę analitycy Bank of America Merill Lynch obniżyli rekomendację dla Intela do neutralnej, uzasadniając to rosnącą konkurencją ze strony AMD. Wcześniej AMD wprowadził do ofety nowy model procesora i zakontraktował jego dostawy dla m.in. Microsoftu i Baidu.

Dobrze radziły sobie również walory Adobe. Spółka podała przed otwarciem notowań wyższe od oczekiwań wyniki kwartalne (przychody, zysk) oraz podwyższyła do 23 proc. prognozy sprzedaży na obecny rok fiskalny.

Zmiany w Uberze  

Uwagę przykuła rezygnacja dotychczasowego prezesa i współzałożyciela Ubera. Travis Kalanick od długiego czasu znajdował się pod presją inwestorów, do których należą fundusze Benchmark, First Round Capital, Lowercase Capital, Menlo Ventures i Fidelity Investments. Kalanick pozostanie członkiem rady nadzorczej swojego start-upu. Uber wyceniany jest na ok. 68 mld USD.

Z danych makro w USA, pozytywnie zaskoczył rynek nieruchomości. Sprzedaż domów na rynku wtórnym w maju wzrosła do 5,62 mln w ujęciu rocznym wobec oczekiwń 5,55 mln. W ujęciu mdm liczba sprzedanych domów na rynku wtórnym wzrosła o 1,1 proc., wobec 2,5-proc. spadku mdm w IV.

Jednocześnie do najwyższego w historii poziomu wzrosła mediana cen domów na rynku wtórnym - do 252,800 USD, o 5,8 proc. rdr, co odzwierciedla m.in. spadek podaży nieruchomości na rynku (-8,4 proc. rdr w V).

W środę po południu ceny ropy naftowej wyszły nad kreskę, w reakcji na mocniejsze od oczekiwań spadki stanów magazynowych surowca w USA. Jednak później odnotowały mocne spadki i znajdują się na wielomiesięcznych minimach.

Zapasy ropy naftowej w USA spadły w ubiegłym tygodniu o 2,45 mln baryłek, czyli 0,5 proc., do 509,1 mln baryłek - poinformował amerykański Departament Energii (DoE). Oczekiwano spadku o 1,2 mln baryłek.

Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku są o ponad 20 procent niższe niż w lutym 2017 r., gdy notowano ich tegoroczne maksimum.

Na rynkach dominują obawy, że nadwyżka w podaży ropy na globalnych rynkach jeszcze się utrzyma. To negatywnie wpływa na notowania spółek paliwowych i energetycznych.

abo