Logo Polskiego Radia
PolskieRadio 24
Anna Wiśniewska 04.07.2017

Inicjatywa Trójmorza: szansa na wzrost gospodarczy regionu?

Na dwa dni przed szczytem Trójmorza, który odbędzie się w Warszawie, PwC i Atlantic Council przedstawiło raport "Inicjatywa Trójmorza. Idea, która łączy".  Według autorów opracowania, inicjatywa Trójmorza stwarza szansę na ułatwianie inwestycji i zwiększenie wzrostu gospodarczego w regionie, a jednym z głównych wyzwań jest rozbudowa infrastruktury, mówi w Polskim Radiu 24 Michał Kobosko, dyrektor Atlantic Council w Polsce.
Posłuchaj
  • Inicjatywa Trójmorza stwarza szansę na ułatwianie inwestycji i zwiększenie wzrostu gospodarczego w regionie, a jednym z głównych wyzwań jest rozbudowa infrastruktury, mówił w Polskim Radiu 24 Michał Kobosko, dyrektor Atlantic Council w Polsce (Błażej Prośniewski, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
Czytaj także

- Infrastruktura komunikacyjna, energetyczna, telekomunikacyjna to są absolutne podstawy, rdzeń każdej gospodarki. Można powiedzieć, że infrastruktura, to, jakie mamy sieci światłowodowe, połączenia energetyczne, jakie mamy autostrady, ile mamy połączeń lotniczych, czy nasze porty śródlądowe działają, czy nie – to wszystko sprawia, że dany kraj jest postrzegany jako mniej lub bardziej atrakcyjny. Mamy wiele możliwości rozwoju, których do tej pory nie wykorzystywaliśmy. Stąd cały pomysł Trójmorza, żeby próbować wykorzystać wspólnie te możliwości, które są – inwestycyjne, finansowe, rozwoju infrastruktury – wyjaśnia Michał Kobosko.

Michał Kobosko Mamy wiele możliwości rozwoju, których do tej pory nie wykorzystywaliśmy. Stąd cały pomysł Trójmorza, żeby próbować wykorzystać wspólnie te możliwości, które są – inwestycyjne, finansowe, rozwoju infrastruktury.

Zainteresowanie amerykańskich firm inwestycjami w tym regionie

Trójmorze stawia sobie także za cel zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego. W tym kontekście niezwykle istotna jest obecność na szczycie prezydenta USA Donalda Trumpa, który może być zainteresowany eksportem amerykańskiego gazu do krajów regionu. Jednak, według gościa Polskiego Radia 24, Amerykanie mogą nam zaoferować znacznie więcej.

- Zainteresowanie amerykańskie wykracza poza samą sprzedaż gazu. Widzimy już sporo dowodów i oznak zainteresowania firm amerykańskich inwestowaniem w Europie Środkowo-Wschodniej. Są to zarówno firmy inżynieryjne, infrastrukturalne, jak i firmy finansowe, duże fundusze inwestycyjne, private equity, venture capital, które do tej pory często wstrzymywały się z inwestycjami w naszej części Europy, uznając, że po pierwsze te rynki są rozdrobnione, jest ich wiele, a z drugiej strony te projekty w poszczególnych krajach regionu, szczególnie tych mniejszych, są za małe dla dużych inwestorów finansowych ze świata. Ci, którzy zwykle nie schylają się po mniejsze projekty, niż 1 mld dolarów czy euro, a chętniej widzą dziesiątki tych miliardów, tam widzą też szanse na swój zysk, zarobek w przyszłości. Trójmorze jest pomysłem na zaoferowanie, czy zainteresowanie takich inwestorów nowymi projektami w naszej części Europy – mówi gość Polskiego Radia 24.
 
Obecnie kraje Europy Środkowo-Wschodniej, należące do regionu Trójmorza, stanowią 28 proc. terytorium UE i 22 proc. jej ludności, a jednocześnie wytarzają zaledwie 10 proc. unijnego PKB. 

Błażej Prośniewski, awi