Logo Polskiego Radia
polskieradio.pl
Anna Borys 07.11.2017

Złoty pod presją decyzji Fed i RPP

Na kurs złotego jest pod presją decyzji ws. stóp procentowych. Oczekiwane decyzje Fed osłabiają naszą walutę, RPP zaś daje powody do wzrostu.  
Posłuchaj
  • O tym co będzie się działo na rynku walutowym mówi Mateusz Bieniek, chief dealer w Banku Zachodnim WBK (Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
Czytaj także

Wydarzenia na rynkach walutowych są zdominowane przez oczekiwania ws. decyzji stóp procentowych. Z jednej strony za oceanem inwestorzy spodziewają się, że Fed niebawem zacznie zacieśniać politykę monetarną.

- Rynek coraz bardziej dyskontuje podwyżkę stóp procentowych na grudniowym spotkaniu FED-u, to umacnia dolara - przewiduje Mateusz Bieniek, chief dealer w Banku Zachodnim WBK.

A to nie jest dobra wiadomość dla polskiego złotego.

- Silniejszy dolar raczej nie będzie wspierał naszego regionu, może nawet niekorzystnie wpłynąć na złotówkę. A zatem złoty może sięgnąć poziomu 3,70 i wyżej, a to może również pchać euro złoty do góry – wyjaśnia.

Krucha równowaga

Obecnie krajowa waluta oscyluje w wąskim przedziale.

- Na razie jednak euro złoty walczy w przedziale 4,23 – 4,25. Z jednej trony jest presja silniejszego dolara, który może osłabić krajową walutę, z drugiej strony niektórzy zaczynają już grać pod zmianę retoryki Rady Polityki Pieniężnej, a przynajmniej niektórych członków – przewiduje analityk.

Kredyty zdrożeją?

Coraz częściej członkowie Rady Polityki Pieniężnej mówią o podwyżkach stóp procentowych.

- Zaczynają oni wspominać o inflacji, a co za tym idzie wcześniejszych niż się oczekuje podwyżkach stóp procentowych. To dla odmiany mogłoby wzmacniać złotówkę – dodaje.

Rada Polityki Pieniężnem dziś rozpoczyna dwudniowe spotkanie. Członkowie RPP już znają projekcję inflacji, którą rynek pozna dopiero w przyszłym tygodniu. Zatem możemy jutro spodziewać się komentarzy odnośnie tego raportu.

Obecnie za euro trzeba zapłacić 4,2350, za dolara 3,65, frank szwajcarski 3,6550 i funt 4,80.

abo