Logo Polskiego Radia
polskieradio.pl
Jarosław Krawędkowski 09.12.2017

Fitch: rating Polski bez zmian

Agencja ratingowa Fitch utrzymała ocenę z lipca na poziomie A minus z perspektywą stabilną.
Posłuchaj
  • O decyzji agencji ratingowej Fitch mówi Naczelnej Redakcji Gospodarczej Polskiego Radia Kornel Kot z Domu Maklerskiego TMS Brokers
  • Wiceminister rozwoju Jerzy Kwieciński powiedział podczas Forum Przemysłowego w Karpaczu, że wiarygodność kredytowa Polski oraz jej gospodarka mogą potencjalnie otrzymać lepsze oceny (IAR)
Czytaj także

Agencja ratingowa Fitch ogłosiła decyzję o utrzymaniu oceny ratingowej Polski na poziomie A-/F2 odpowiednio dla długo- i krótkoterminowych zobowiązań w walucie zagranicznej oraz A-/F1 odpowiednio dla długo- i krótkoterminowych zobowiązań w walucie krajowej. Perspektywa ratingu pozostała na poziomie stabilnym. 

Wiceminister rozwoju: inwestycje oraz eksport wzmacniają się

Wiceminister rozwoju Jerzy Kwieciński powiedział podczas Forum Przemysłowego w Karpaczu, że wiarygodność kredytowa Polski oraz jej gospodarka mogą potencjalnie otrzymać lepsze oceny. Jak ocenił, polska gospodarka ma szansę utrzymać tempo wzrostu w najbliższych kwartałach. Dodaje, że analitycy Fitch potrzebują jeszcze czasu, żeby ocenić, na ile wzmacniają się inwestycje oraz eksport. Zdaniem wiceministra, to właśnie te dwa czynniki w coraz większym stopniu zaczynają decydować o wzroście gospodarczym.

Zaskoczenia nie było

- Piątkowa decyzja agencji Fitch nie powinna być traktowana jako wysoce zaskakująca. Wszelkie oczekiwania związane ze zmianą któregokolwiek z kryterium ratingu należało już wcześniej uznać za względnie dalekie od rzeczywistości, bowiem tego typu instytucje zwykły pozostawać konserwatywne w swoich osądach. Długookresowa ocena wiarygodności rodzimego długu pozostała na poziomie A minus z perspektywą stabilną, co wpasowywało się w oczekiwania większości uczestników rynku – wyjaśnia Kornel Kot z Domu Maklerskiego TMS Brokers.

- Tuż przed publikacją decyzji nasze modele wskazały szansę rewizji perspektywy ze „stabilnej” na „pozytywną” na identycznym poziomie jak w przypadku październikowego werdyktu Standard & Poor’s (tj. jeden do dziesięciu), przesuwając tym samym horyzont ratingowych rewolucji na przyszły rok. Część oczekiwań mogła być sztucznie podpompowana świeżo dokonaną rewizją prognoz tempa wzrostu, które nie przestaje zaskakiwać aktywnych uczestników rynku. W tym przypadku pozostajemy przy naszej mantrze o tym, że wszelakie zmiany projekcji przy obecnym otoczeniu makroekonomicznym, politycznym i społecznym należy jeszcze uznawać jako czysto pragmatyczny zabieg podbudowujący wiarygodność sporządzanych analiz – dodaje analityk.

Źródło wideo: TVP.info

Solidne fundamenty polskiej gospodarki

- Nota analityczna Fitch zaczęła się słusznym wyeksponowaniem solidnych fundamentów polskiej gospodarki, której sprzyja wysoce transparentna polityka Narodowego Banku Polskiego oraz stabilny sektor bankowy. Podzielamy opinię agencji w zakresie poprawy nastrojów wśród rodzimych gospodarstw domowych, co należy wiązać z rekordowo niskimi stopami bezrobocia faktycznego (III kw. 2017: 4,7 proc.) oraz wyrównywaniem potencjalnych nierówności dochodowych za pośrednictwem programu Rodzina 500plus. Według Fitch szansą dla utrzymania polskiego wzrostu na wysoce satysfakcjonujących poziomach pozostaje długo oczekiwane odbicie inwestycji, które według rynkowych oczekiwań miało nastąpić na przełomie I oraz II kwartału bieżącego roku. W naszych prognozach sugerowaliśmy, iż powyższy fakt może nastąpić dopiero w ostatnich trzech miesiącach, co częściowo powinno być uzasadnione pokaźnymi efektami bazy – komentuje decyzje agencji ratingowej Kornel Kot.

Wysoka dyscyplina fiskalna

- Grono ryzyk dla rodzimego wzrostu nie uległo szczególnemu poszerzeniu z racji na wysoką dyscyplinę fiskalną. Fitch spodziewa się, że deficyt budżetowy w 2017 roku uplasuje się na poziomie 1,8 proc. PKB. Listę pozostałych zagrożeń opuściły obawy związane ze słabszym popytem zewnętrznym, od którego polska gospodarka jest w wysokim stopniu uzależniona. Sporządzone przez nas modele prognostyczne wyraźnie marginalizują powyższy problem – spodziewamy się między innymi utrzymania solidnej dynamiki PKB w państwach strefy euro (0,5 proc. kwartalnie aż do III kwartału 2018) przy stosunkowo niskich odchyleniach od ścieżki centralnej. Co więcej, wbrew daleko idącym deklaracjom prezesa NBP Adama Glapińskiego Fitch podtrzymuje prognozę podwyżki stóp procentowych w 2018 roku. Powyższy scenariusz należy uznać za coraz mniej prawdopodobny – tym bardziej, że zmiana parametru warunkującego oprocentowanie kredytów powinna być traktowana jako broń obusieczna w trakcie końca cyklu politycznego – wyjaśnia ekspert.

Napięcia na linii Bruksela-Warszawa

- Fitch, w odróżnieniu od Standard & Poor’s, nie zdecydował się na ekspozycję potencjalnego ryzyka przegrzania gospodarki. Barierami dla osiągnięcia wyższej oceny wiarygodności kredytowej pozostają niski poziom dochodu realnego na obywatela oraz dość wysoki poziom zewnętrznego długu netto w porównaniu do posiadaczy ratingu na poziomie A. Oczywiście w nocie znalazły się wzmianki na temat napięć na linii Bruksela-Warszawa, aczkolwiek należy mieć na względzie brak daleko idących implikacji związanych z procedurą monitorowania praworządności – zaznacza ekspert.

Złoty pozostaje stabilny

- Tuż przed publikacją obserwowano stosunkowo stabilne zachowanie złotego, który pod koniec handlu wymazał pół grosza dzisiejszej zwyżki względem euro. Skalę piątkowej nerwowości skutecznie ograniczał spadek płynności na rynku walutowym, co należy utożsamiać z porą publikacji decyzji. Zarówno złoty, jak i rentowności rodzimego długu, przeszły obojętnie wobec świeżo opublikowanej noty. Minutę po decyzji EUR/PLN znajdował się w okolicach poziomu 4,1990. Jednocześnie nastąpiło potwierdzenie ratingu przez DBRS na poziomie A z perspektywą stabilną. Różnice pomiędzy notami wydanymi przez powyższe instytucje nie należą do szczególnie istotnych - podsumowuje Kornel Kot z Domu Maklerskiego TMS Brokers.

Lepsze prognozy wzrostu PKB dla Polski na ten rok

Na początku grudnia tego roku agencja podwyższyła szacunki dynamiki PKB Polski na ten roku o 0,4 puntu procentowego do 4,4 procent. W przyszłym roku według analityków polska gospodarka ma urosnąć o 3,6 procent. Wcześniej agencja mówiła o wzroście przekraczającym 3 procent PKB. Nie zmieniły się prognozy na 2019 rok. Wzrost gospodarczy ma wynieść wówczas 3,2 procent.

Eksperci spodziewają się, że Fitch ogłosi decyzję po zamknięciu europejskich rynków, czyli wieczorem.

To oznacza, że na ewentualną reakcję inwestorów trzeba będzie poczekać do przyszłego tygodnia.

NRG/DM TMS Brokers/IAR, jk, awi