Logo Polskiego Radia
IAR
Michał Dydliński 04.01.2018

Będą zmiany odnośnie SMS-ów premium i płatnego parkowania

Na dzisiejszym posiedzeniu rząd przyjął nowelizację ustawy, która reguluje między innymi korzystanie z tak zwanych usług premium, czyli dodatkowo płatnych SMS-ów. Ministrowie opowiedzieli się też za wprowadzeniem przepisów, które mają zwiększyć przejrzystość rynków finansowych i uregulować kwestię opłat za parkowanie w centrach miast.
Posłuchaj
  • Rząd zajmie się m.in. projektem ustawy zwiększającej przejrzystość rynków finansowych (IAR/Dawid Grygorcewicz)
  • Karol Manys o zmianach w prawie telekomunikacyjnym
  • Rząd o opłatach za parkowanie oraz partnerstwie publiczno-prywatnym (IAR/Karol Tokarczyk)

Rzecznik prasowy Ministerstwa Cyfryzacji Karol Manys wyjaśnia, że projekt zmian w prawie telekomunikacyjnym wprowadza progi kwotowe dla abonentów, które uniemożliwią naliczanie dodatkowych opłat za SMS-y premium powyżej ustalonego limitu.

- Progiem domyślnym, do którego mogą być realizowane usługi o podwyższonej płatności, jest próg 35 złotych. Jeśli ktoś będzie chciał skorzystać z większej puli to musi sobie tego wyraźnie zażyczyć - mówi Karol Manys.

Kolejne progi kwotowe będą ustalone do 100 i 200 złotych. Za każdym razem, gdy klient osiągnie limit, będzie musiał być o tym powiadomiony przez swojego operatora. Będzie też możliwość całkowitego zablokowania dostępu do usług premium.


Usługi finansowe mają być bardziej przerzyste

Rząd przyjął dziś przepisy, które dostosowują polskie prawo do unijnej dyrektywy MiFID II, która reguluje niektóre aspekty świadczenia usług przez banki czy domy maklerskie.

- Dokument ma doprowadzić do większej ochrony klienta, który porusza się na rynku produktów inwestycyjnych. Dzięki tej dyrektywie sprzedawca jednostek uczestnictwa funduszy inwestycyjnych musi przed dokonaniem transakcji sprawdzić choćby w sposób minimalny poziom wiedzy klienta na temat tych produktów - wyjaśnia Przemysław Barbrich ze Związku Banków Polskich.

Nowością w MiFID II jest również tzw. interwencja produktowa. Jeśli nadzorca danego rynku finansowego zorientuje się, że został wprowadzony produkt potencjalnie niebezpieczny dla klientów, to może zakazać jego oferowania przez firmy inwestycyjne. Klienci mają być też szczegółowo informowani o wszystkich kosztach oraz beneficjentach opłat, na przykład za zarządzanie.

Wyższe opłaty za parkowanie?

Ministrowie opowiedzieli się także za nowelizacją ustawy o partnerstwie publiczno-prywatnym, dotyczącej opłat za parkowanie w ścisłych centrach dużych miast.

O tym, jak wysoka będzie ta opłata, będą decydowały samorządy. Będą mogły one wyznaczyć strefy w centrach miast, gdzie stawka za parkowanie sięgnie 0,45 procent minimalnej pensji. Dziś to ponad 9 złotych. W pozostałych częściach stref parkowania stawki pozostaną bez zmian. Według rządowych dokumentów, jednym z celów wprowadzenia takiej zmiany jest zmniejszenie ruchu samochodów w centrach miast. Pieniądze mają trafić na rozwój transportu publicznego, czy budowę infrastruktury pieszej bądź rowerowej

NRG, IAR, md