Logo Polskiego Radia
IAR / PAP
Jarosław Krawędkowski 10.01.2018

RPP: stopy procentowe bez zmian jeszcze w 2019 r?

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała na zakończonym w środę posiedzeniu o pozostawieniu stóp procentowych na tym samym poziomie co dotychczas. Uzaasadnia to utrzymującą się dobrą koniunkturą w gospodarce. Ekonomiści oceniają, że pierwsze zmiany stóp mogą nastąpić w listopadzie, prezes NBP mówi o 2019 r.
Posłuchaj
  • Główny ekonomista banku Societe Generale Jarosław Janecki: spadek inflacji w grudniu do poziomu 2 procent w skali roku, nie będzie zachęcał członków Rady do szybkich podwyżek stóp./IAR/.
  • Ekonomista Banku Zachodniego WBK Grzegorz Ogonek uważa, że stopy pozostaną na dotychczasowym poziomie przez cały 2018 rok (IAR)
  • Prezes Narodowego Banku Polskiego i przewodniczący Rady Polityki Pieniężnej nie spodziewa się zmiany stóp procentowych do 2019 roku.
  • Profesor Adam Glapiński podkreśla, że umocnienie złotego wynika z atrakcyjności inwestycyjnej Polski./IAR/.
  • Prezes NBP wyjaśnił, że umocnienie waluty wynika ze stabilności polskiej gospodarki./IAR/.

Tym samym stopa referencyjna pozostanie w wysokości 1,50 proc., stopa lombardowa 2,50 proc., stopa depozytowa 0,50 proc., a stopa redyskonta weksli 1,75 proc.

Glapiński: brak zmian stóp procentowych może się przedłużyć na 2019 rok

Do końca 2018 roku stopy procentowe prawdopodobnie pozostaną niezmienione, a w świetle dostępnych danych i projekcji okres ten może się przedłużyć do 2019 roku - powiedział prezes NBP Adam Glapiński na konferencji prasowej po posiedzeniu RPP.

Zaznaczył, że jest to jego "osobiste zdanie" i pozostali członkowie Rady mogą tej opinii nie podzielać. Dotąd prezes NBP mówił, że jego zdaniem stopy pozostaną niezmienione do końca 2018 roku.

Glapiński wyjaśnił, że jest nowy rok, więc siłą rzeczy przesuwa się perspektywa patrzenia na zmiany stóp procentowych.

"Pan prezes przesunął po prostu punkt wyjścia" - dodał obecny na konferencji członek RPP Jerzy Kropiwnicki.

Glapiński o mocnym złotym

Profesor Adam Glapiński podkreśla, że umocnienie złotego wynika z atrakcyjności inwestycyjnej Polski.

Profesor Adam Glapiński wyjaśnił, że podwyżki stóp nie są konieczne między innymi ze względu na obserwowane umocnienie złotego. Podkreślił, że wzrost kursu waluty wpływa na zacieśnienie polityki pieniężnej.

Prezes NBP dodał, że umocnienie waluty wynika ze stabilności i atrakcyjności inwestycyjnej polskiej gospodarki. "Polska jest wyjątkowo wiarygodnym krajem do inwestycji" - powiedział.

Inny członek Rady Eugeniusz Gatnar zwracał uwagę, że w grudniu inflacja, według tzw. szybkiego szacunku GUS, spadła do 2 proc., czyli bardziej, niż przewidywał konsensus rynkowy i bardziej, niż zakładała projekcja NBP. "To każe mi poczekać na projekcję marcową, ponieważ nie jestem pewien, czy nie ujawnia się jakiś proces, który będzie skutkował obniżeniem ścieżki inflacyjnej" - powiedział Gatnar.

Na całym świecie stopy procentowe są niskie

Glapiński podkreślał, że w tej chwili "nie ma żadnych elementów", które mogłyby sugerować perspektywy zmiany stóp. Dodał, że tak jest w całej Europie, bo "cały świat rozwinięty rozwija się w podobnych warunkach" i wszędzie są historycznie niskie stopy i niska inflacja.

Inflacja rośnie bardzo powoli

"Kraj powolutku ruszył z tej deflacji, utrzymuje się trochę na powierzchni dodatnich przyrostów i tak kolebie się, to nie jest wzrost dynamiczny" - mówił prezes NBP. Stąd, zaznaczył, "ze zdumieniem" czyta wypowiedzi niektórych analityków, prognozujących np. wzrost stóp pod koniec 2018 roku.

Wzrost płac mniejszy niż wzrost wydajności pracy

Jerzy Kropiwnicki dodał, że dla niego istotne jest, że nadal nie grozi nam, że wzrost płac będzie szybszy niż wzrost wydajności pracy. "W dalszym ciągu mamy sytuację, w której wzrost płac nie nadąża za wzrostami wydajności pracy" - powiedział. Stąd, jak dodał, "z pełnym przekonaniem" popiera utrzymanie stóp procentowych na dotychczasowym poziomie.

"Mamy całkiem niezły wzrost, jak na miernotę, która była wcześniej, natomiast nie ma towarzyszącego temu wzrostu płac" - zwracał uwagę Glapiński. "To jest zagadka z punktu widzenia polityki ekonomicznej i pieniężnej" - dodał.

W opinii prezesa NBP jednym z powodów może być globalizacja, która powoduje, że firmy nie podwyższają płac, bojąc się konkurencji z Chin czy Wietnamu. "To ciśnie płace w dół w całej Europie" - zaznaczył.

Jaki wzrost PKB w 2018 r.?

Kropiwnicki oraz inny członek RPP Eugeniusz Gatnar powiedzieli także, że ich zdaniem wzrost PKB na koniec 2018 roku sięgnie 4,5 proc. Z kolei Glapiński przewiduje wzrost gospodarczy ok. 3,5 proc.

"Między 3 proc., a 4 proc. to jest optymalny wzrost" - ocenił prezes NBP.

"Dokonaliśmy dzisiaj czegoś w rodzaju podsumowania dwulecia pracy Rady i wszystkie wskaźniki są po prostu doskonałe. Lepszego prezentu na to dwulecie Rada nie mogłaby dostać. Gospodarka w stanie bardzo dobrym, stabilny, zrównoważony wzrost. Chwilo trwaj" - mówił Glapiński.

Stopy bez zmian ze względu na dobrą koniunkturę

W nadchodzących kwartałach utrzyma się korzystna koniunktura w polskiej gospodarce, a inflacja utrzyma się w pobliżu celu inflacyjnego - uznała RPP, uzasadniając decyzję o pozostawieniu stóp procentowych na dotychczasowym poziomie.

Koniunktura dobra, ale dynamika PKB trochę niższa

W komunikacie odczytanym na konferencji prasowej przez prezesa NBP Adama Glapińskiego Rada stwierdza, że "w nadchodzących kwartałach utrzyma się korzystna koniunktura w polskiej gospodarce, choć dynamika PKB będzie prawdopodobnie niższa niż w II połowie 2017 roku".

Inflacja w pobliżu celu inflacyjnego

"Biorąc pod uwagę aktualne informacje, Rada ocenia, że w horyzoncie projekcji inflacja utrzyma się w pobliżu celu inflacyjnego. W efekcie obecny poziom stóp procentowych sprzyja utrzymaniu polskiej gospodarki na ścieżce zrównoważonego wzrostu oraz pozwala zachować równowagę makroekonomiczną" - głosi komunikat RPP.

Bank Millennium: stopy procentowe bez zmian do listopada?

Zgodnie z oczekiwaniami retoryka komunikatu w niewielkim stopniu odbiega od prezentowanej w poprzednich miesiącach, czytamy w komentarzu Banku Millenium.

Jak czytamy w nim, dzisiejszy komunikat oraz przebieg konferencji nie zmieniają oczekiwań co do ścieżki stóp procentowych. Obecnie większość członków RPP czuje się komfortowo ze scenariuszem stabilnych stóp procentowych. Prezes NBP A. Glapiński podkreślił, że w  świetle dostępnych danych, w tym obniżenia inflacji CPI do poziomu 2,0% w grudniu, oraz projekcji listopadowej, że stopy procentowe powinny pozostać na niezmienionym poziomie do końca 2018 r. lub „przez dłuższy okres czasu”.

Ponadto prof. Gatnar stwierdził, iż ostatni odczyt dynamiki cen konsumenta był nieco niższy od oczekiwań rynkowych i NBP. Wyraził zatem swoją wątpliwość, czy nie ujawnia się proces obniżenia ścieżki inflacyjnej względem listopadowych projekcji RPP.

Dla prof. Gatnara decydująca w tej kwestii będzie projekcja marcowa.

Rosnące płace i inflacja zmienią podejście do wysokości stóp?

Uważamy jednak, że wydłużający się okres ujemnych realnych stóp procentowych, w warunkach wzrostu gospodarczego wyraźnie powyżej potencjału, rosnących płac, a także stopniowego przyspieszenia inflacji CPI może zwiększać dyskomfort członków RPP.

Z tego też powodu podtrzymujemy nasz scenariusz zakładający podwyżkę stóp procentowych w drugiej połowie roku – prawdopodobnie w listopadzie. Wobec komentarzy prezesa Glapińskiego oraz prof. Gatnara prognoza ta obarczona jest jednak większym ryzykiem niż dotychczas, czytamy w komentarzu Banku Millennium.

Dzisiejsza decyzja RPP nie zaskoczyła ekonomistów

Główny ekonomista banku Societe Generale Jarosław Janecki wyjaśniał, że za wstrzymaniem się od podwyżek przemawia mocny złoty, który hamuje inflację.

Ekspert zwracał też uwagę na spadek inflacji w grudniu do poziomu 2 procent w skali roku.

Podwyżki stóp procentowych nie będzie do końca 2018 roku?

Ekonomista Banku Zachodniego WBK Grzegorz Ogonek spodziewa się, że członkowie Rady podtrzymają opinię, że stopy procentowe nie zmienią się przynajmniej do końca roku. Dodaje, że ostatnie informacje z polskiej gospodarki nie przemawiają za podwyżką stóp. Dotyczy to zwłaszcza spadku rocznej inflacji w grudniu do 2 procent z 2,5 procent w listopadzie.

Ostatni raz RPP obniżyła stopy procentowe w marcu 2015 roku, obcinając wtedy wszystkie o 50 punktów bazowych.

IAR/PAP, jk, awi, komunikat Bank Millennium