Logo Polskiego Radia
Jedynka
Michał Dydliński 19.01.2018

Będą duże pieniądze na innowacyjne technologie. Wkrótce startuje konkurs

W połowie lutego ruszy kolejny, czwarty już konkurs w BGK skierowany do mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw - "Kredyt na innowacje technologiczne". Firmy, które wprowadzają na rynek innowacyjne produkty lub usługi, będą mogły się starać o premię technologiczną w kwocie aż do 6 mln złotych - tłumaczy Tomasz Burczyński, zastępca dyrektora Departamentu Programów Europejskich w Banku Gospodarstwa Krajowego.

Jak wyjaśnia rozmówca Naczelnej Redakcji Gospodarczej, według założeń premia technologiczna, będąca dotacją BGK, ma spłacać kredyty inwestycyjne, zaciągnięte przez firmy w bankach komercyjnych. Premia, która może sięgać nawet 70 procent sumy wydatków kwalifikowanych, zwiększa zatem rentowność całego przedsięwzięcia.

Takie wsparcie mogą uzyskać przedsiębiorstwa, które w wyniku wdrożenia innowacyjnej technologii wprowadzą na rynek nowe lub znacząco ulepszone  produkty, usługi lub procesy. Jak mówi Tomasz Burczyński, firmy mogą za te środki kupić maszyny, linie technologiczne czy prawa patentowe.

- Kredyt pokryje też część kosztów związanych z budową czy rozbudową nieruchomości - dodaje.

Przedsiębiorcy patrzą z nadzieją

Wcześniejsze edycje programu "Kredyt na innowacje technologiczne" cieszyły się ogromnym zainteresowaniem.  Łukasz Kozłowski z Pracodawców RP mówi, że to nie może dziwić, bo premia z BGK to bardzo atrakcyjne wsparcie. Jego zdaniem w następnych latach konkurs będzie równie popularny.

Najpierw kredyt, potem dotacja

Tomasz Burczyński wskazuje, że aby skorzystać ze wsparcia, przedsiębiorca musi najpierw udać się do banku komercyjnego, współpracującego z BGK, by uzyskać kredyt technologiczny. Listę tych banków znaleźć można na stronie internetowej BGK. Po otrzymaniu pożyczki firma może złożyć wniosek o dotację.

Zdaniem Łukasza Kozłowskiego te pieniądze, a także wsparcie unijne, dają szansę na zachęcenie polskich firm do działalności innowacyjnej, bo obecnie robi to tylko 19 procent rodzimych przedsiębiorstw.

- Ten stan rzeczy powinien się zmienić, bo inwestycje w badania i rozwój przynoszą największe korzyści, zarówno dla przedsiębiorstw, jak i całej gospodarki - dodaje ekspert Pracodawców RP.

Więcej informacji pod tym adresem.

Naczelna Redakcja Gospodarcza, Jedynka, Justyna Golonko, md