Logo Polskiego Radia
Jedynka
Anna Borys 31.01.2018

Co warto wiedzieć o e-zwolnieniu?

Od 1 lipca wszyscy lekarze będą wystawiać zwolnienia w formie elektronicznej. Obecnie jesteśmy w okresie przejściowym.
Posłuchaj
  • O tym co warto wiedzieć o elektronicznych zwolnieniach lekarskich w radiowej Jedynce (Sylwia Zadrożna, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
Czytaj także

- Lekarz może wystawić zwolnienie przez Platformę Usług Elektronicznych, to jest elektroniczny portal, który udostępniamy dla naszych klientów - mówi Jagoda Płatek z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Wystawianie zwolnień elektronicznych ma wiele zalet. Przede wszystkim jest szybciej i wygodniej. Może również skorzystać z tzw. aplikacji gabinetowej.

- Lekarz, który już dobrze zna system może szybko wystawić zwolnienie. Wystarczy wpisać PESEL pacjenta, a wszystkie dane pojawią się automatycznie. Takie zwolnienie natychmiast trafia do systemu Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Lekarz zatem nie musi udawać się do ZUS-u i pobierać bloczków formularzy oraz nie musi przechowywać zapasowej kopii. Lekarz w systemie może również przeglądać wcześniejsze zwolnienia, nie tylko wystawione przez siebie – wyjaśnia rozmówczyni.

A jeśli pacjent ma kilku pracodawców, to jedno zwolnienie wystawione elektronicznie trafi do nich wszystkich. Nie ma potrzeby wypisywać zwolnienia dla każdego oddzielnie. 

Lekarze doceniają nowy system

Wygodę nowego systemu zauważają też sami lekarze.

- Kiedy u nas w przychodni wprowadziliśmy elektroniczne zwolnienia większość koleżanek i kolegów miało wątpliwości, ale bardzo szybko się one rozwiały. Po pierwsze nie trzeba nigdzie jeździć po druki, to oszczędza czas. Dodatkowo system bardzo dużo podpowiada, zatem wystawienie takiego zwolnienia zajmuje nam 30 sekund – przekonuje gość.

Jak podpisać e-zwolnienie?

Elektroniczne zwolnienie lekarskie trzeba podpisać i lekarz może to zrobić na 3 sposoby.

- Pierwszym sposobem jest bezpłatny profil zaufany ePUAP. Lekarz musi mieć konto w elektronicznym portalu na stronie epuap.gov.pl. Drugą metodą jest podpis kwalifikowany. A trzecią, najnowszą metodą podpisywania zwolnień jest bezpłatny certyfikat ZUS. Udostępniamy go od grudnia 2017 roku. Lekarz na portalu usług elektronicznych może złożyć wniosek o wydanie takiego certyfikatu, następnie go podbiera na urządzania, na których wystawia zwolnienia – wyjaśnia Jagoda Płatek z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Kiedy trzeba wydrukować zwolnienie?

W niektórych sytuacjach lekarz musi wydrukować elektroniczne zwolnienie.

- Jest to konieczne, jeśli pracodawca pacjenta nie ma konta na PUE. System podpowie lekarzowi jeśli taka sytuacja wystąpi. Dodatkowo pracodawcy są zobowiązani poinformować pracowników, że nie mają takiego konta, w takiej sytuacji pracownik będzie wiedział, że musi taki wydruk otrzymać. Pacjent również może prosić o wydruk do celów informacyjnych – mówi.

Spośród blisko 2 i pół miliona firm profil płatnika składek zarejestrowało już przeszło półtora miliona.

Może się jednak zdarzyć, że lekarz nie będzie mieć dostępu do komputera, na przykład w czasie domowej wizyty u pacjenta.

- W takiej sytuacji, lekarz powinien wcześniej wydrukować sobie druki z systemu, a wypełniony formularz przekazać pacjentowi podczas wizyty. Następnie zwolnienie należy wprowadzić do systemu elektronicznego. Lekarz ma na to 3 dni – dodaje.

Z danych ZUS wynika, że w ciągu ostatnich dwóch lat - na blisko 20 milionów wystawianych rocznie zwolnień papierowych lekarze wystawili milion 760 tysięcy elektronicznie.

Sylwia Zadrożna, abo

Audycja powstała przy współpracy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.