Logo Polskiego Radia
PAP
Jarosław Krawędkowski 26.02.2018

108. ognisko ASF u świń w Polsce. Jest pomoc dla producentów z obszaru zarazy

Kolejne ognisko afrykańskiego pomoru świń (ASF) u trzody chlewnej wykryto w gospodarstwie w gminie Jabłoń (Lubelskie), w którym utrzymywano 640 świń - poinformował w komunikacie Główny Lekarz Weterynarii.

To 108. ognisko ASF u świń w Polsce i czwarte wykryte w tym roku.

Nowy przypadek choroby u trzody chlewnej stwierdzono na podstawie wyników badań przeprowadzonych przez krajowe laboratorium referencyjne ds. ASF, czyli Państwowego Instytutu Weterynaryjnego - Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach.

Ognisko ASF stwierdzono w gospodarstwie położonym w gminie Jabłoń, w powiecie parczewskim (Lubelskie), w którym utrzymywano 640 świń. Wdrożono w nim procedury związane z likwidacją choroby. Gospodarstwo znajduje się w obszarze już objętym ograniczeniami w związku z wcześniejszymi przypadkami afrykańskiego pomoru świń.

ASF od 2014 r. w Polsce

To czwarte wykryte w tym roku ognisko wirusa afrykańskiego pomoru świń. ASF wykryto w Polsce w lutym 2014 r., od tamtego czasu tę chorobę u świń ujawniono w 108. ogniskach. W ubiegłym roku było 81 ognisk ASF u świń.

Choroba, która nie jest groźna dla ludzi, powoduje znaczne straty gospodarcze.



ASF u świń odnotowano w trzech województwach: podlaskim, lubelskim i mazowieckim.

Ponadto wykryto ponad 1,3 tys. przypadków tej choroby u dzików, przy czym jeden przypadek może dotyczyć kilku odstrzelonych lub padłych zwierząt. Zarażone dziki znajdowano na terenie województw: podlaskiego, lubelskiego, mazowieckiego i warmińsko-mazurskiego.

Pomoc dla producentów świń z obszarów ASF

Producenci świń prowadzący działalność rolniczą na obszarze zapowietrzonym lub zagrożonym wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń, na terenie województwa mazowieckiego, podlaskiego, warmińsko-mazurskiego i lubelskiego, mogą składać wnioski o pomoc - w ramach programu pomocy krajowej - do biur powiatowych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Jak czytamy w komunikacie resortu rolnictwa, na stronie internetowej ARiMR  zamieszczony został formularz wniosku o pomoc oraz wzór oświadczenia producenta świń o kwocie obniżonego dochodu ze sprzedaży świń za okres, za który składany jest wniosek o udzielenie pomocy finansowej, tj. za okresy kwartalne, półroczne lub roczne. http://www.arimr.gov.pl/aktualnosci/artykuly/arimr-rozpoczela-nabor-wnioskow-o-przyznanie-pomocy-na-wyrownanie-kwoty-dochodu-uzyskanego-prze.html

Pytania dotyczące naboru wniosków o przyznanie pomocy na wyrównanie dochodów producentów trzody chlewnej z terenów objętych ASF należy kierować na: info@arimr.gov.pl lub do Oddziałów Regionalnych ARiMR.

NRG, PAP, jk