Logo Polskiego Radia
IAR
Adam Kaliński 18.04.2018

E-zwolnienia będą później? Trwają rozmowy

Decyzja o ewentualnym przesunięciu terminu wejścia w życie obowiązkowych e-zwolnień zależy od minister rodziny Elżbiety Rafalskiej i premiera Mateusza Morawieckiego - poinformował szef resortu zdrowia Łukasz Szumowski.
Posłuchaj
  • Minister zdrowia Łukasz Szumowski nie potwierdził informacji, że obowiązkowe e-zwolnienia zaczną obowiązywać dopiero od stycznia 2019 roku. Powiedział, że trwają rozmowy w tej sprawie z ministerstwem rodziny.

Samorząd lekarski i związki zawodowe medyków apelowały o przesunięcie terminu i możliwość wystawiania również po 1. lipca zwolnień w formie papierowej.

Trwają rozmowy 

Minister nie potwierdził doniesień medialnych, że obowiązkowe e-zwolnienia zaczną obowiązywać dopiero od stycznia 2019 roku. Wyjaśnił, że trwają rozmowy w tej sprawie z ministerstwem rodziny.

"Postulaty środowiska lekarskiego były takie, żeby troszkę odsunąć w czasie implementację obowiązkowych e-zwolnień. Jednocześnie prowadzimy bardzo intensywne prace z minister Rafalską, aby odciążyć lekarzy z tych administracyjnych czynności i pozwolić, aby to asystenci medyczni i sekretarki medyczne je wypisywały. Prace legislacyjne w tym kierunku już się toczą - dodał.

Lekarze o e-zwolnieniach

Według badań "E-zdrowie oczami lekarzy" - 44 proc. medyków chciałoby mieć możliwość wystawiania e-zwolnień i e-recept. 29 proc. - jest temu przeciwna, a 19 procent ma obawy w związku z tym rozwiązaniem. 

Lekarze mogą wystawiać e-zwolnienia od ponad 2 lat. Według danych ZUS przez ten czas (od 1 stycznia 2016 roku) wystawili milion 760 tysięcy zwolnień w formie elektronicznej na 20 milionów wypisywanych rocznie zwolnień papierowych.

IAR, ak, NRG