Logo Polskiego Radia
Jedynka
Michał Dydliński 07.05.2018

Autonomiczność i car sharing. Co nowego w branży moto?

Samochody elektryczne rosną w siłę - według badań Europejskiego Stowarzyszenia Producentów Pojazdów tylko w pierwszym kwartale tego roku zarejestrowano ich w Unii Europejskiej prawie 70 tysięcy.
Posłuchaj
  • Autonomiczność i car sharing. Co nowego w branży moto? (Marcin Jagiełowicz/Naczelna Redakcja Gospodarcza)
Czytaj także

Zdaniem Marcina Kryski - eksperta ds. rynku motoryzacyjnego - przełomem dla napędu elektrycznego byłoby wynalezienie systemu szybkiego ładowania, który pozwoliłby na zrównanie osiągów aut elektrycznych z napędzanych tradycyjnymi silnikami.

Autonomia a bezpieczeństwo

W przyszłości motoryzacja ma też pędzić w stronę samochodów autonomicznych, czyli takich, które same będą kierowały i podejmowały ważne decyzje. Marcin Kryska zastrzega jednak, że musi najpierw zostać rozwiązany dylemat dotyczący bezpieczeństwa kierowcy a innych osób na drodze.

- Nadejdą sytuację, kiedy samochód będzie musiał wybrać, kogo będzie musiał uratować. Pytanie czy społeczeństwo jest gotowe, czy dać taką możliwość wyboru maszynie - dodaje ekspert.

Cieniem na prowadzonych od lat testach nad autonomicznymi samochodami położył się marcowy wypadek w Arizonie, w którym zginęła kobieta przechodząca przez jezdnię. Zdaniem Marcina Kryski wprowadzenie tych aut na rynek jeszcze potrwa - jego zdaniem prawdziwe, w pełni autonomiczne auto będzie dostępne najwcześniej w 2025 roku.

Car sharing jest trendy

Według Marcina Majewskiego z PwC - ważnym trendem w branży motoryzacyjnej będzie też car sharing, czyli wypożyczanie auta od innego kierowcy lub firmy. Jak mówi, już teraz widać zmianę światopoglądową w młodych pokoleniach, które nie widzą wartości w samym posiadaniu samochodu.

- Wkrótce może się okazać, że auto na własność jest passe - podkreśla.

W Polsce działa 8 firm, które udostępniają swoją flotę, liczącą łącznie około 1000 aut.

Naczelna Redakcja Gospodarcza, Marcin Jagiełowicz, md