Logo Polskiego Radia
Jedynka
Michał Dydliński 28.08.2018

Szykuje się podatkowa rewolucja. Exit tax i nie tylko

Rewolucja w podatkach. Ministerstwo Finansów oficjalnie zapowiedziało cały pakiet zmian, który wejdzie w życie od nowego roku. Najwięcej emocji budzi podatek od wyprowadzki - tzw exit tax. Podatek ma objąć tych, którzy przenoszą swój majątek za granicę. Zmian jest jednak znacznie więcej.

To ma być sposób na unikanie opodatkowania. Firmy, które mogłyby wypracować dochód w Polsce, ale zdecydowały się na wyprowadzkę będą musiały zapłacić 19 proc. od aktywów albo papierów wartościowych. Wiceminister finansów Paweł Gruza mówi, że taki podatek jest stosowany w wielu krajach Unii Europejskiej, więc Komisja Europejska wydała dyrektywę, nakazującą wprowadzenie takiego rozwiązania we wszystkich państwach.

Polska stawka nie jest najbardziej wyśrubowana w Unii. 23 procentową stawkę wprowadzili Hiszpanie, a za opuszczenie Szwajcarii trzeba zapłacić 35 procentowy podatek. Polski exit tax dotknie jednak nie tylko biznesu - również osób fizycznych - ale resort finansów uspokaja, że będzie to niewielka grupa.

- W przypadku osób fizycznych podatek będzie dotyczył tylko osób, posiadających papiery wartościowe o wartości powyżej dwóch milionów złotych. Inne osoby będą wyłączone z tego rozwiązania - mówi Paweł Gruza.

Pomysły do poprawki?

"Rzeczpospolita" przypomina dziś, że przez podatek od wyjścia problemy z Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej mieli między innymi Brytyjczycy, Francuzi czy Finowie. Ci ostatni już po wprowadzeniu unijnej dyrektywy. Trybunał uznał, że niektóre zapisy kolidowały choćby z europejską swobodą przepływu kapitału. Obecny projekt polskich rozwiązań wymaga poprawek - uważa Patrycja Goździowska z kancelarii SSW. Jej zdaniem należałoby dopracować m.in. kwestię powstania obowiązku podatkowego przy zmianie rezydencji podatkowej, bo przy obecnych propozycjach trudno jest wskazać, jaka stawka podatku byłaby naliczona w takiej sytuacji - czy 3, czy 19 procent.

Zmiany w CIT

W pakiecie zmian podatkowych, które mają wejść w życie już od stycznia są też ulgi. Stawka CIT dla małych podatników zostanie obniżona z 15 do 9 procent. Innowacyjne firmy, które będą zarabiać na nowej technologii, urządzeniu czy rozwiązaniu, będą musiały oddać państwu tylko 5 procent.

- To rozwiązanie zachęci do wykorzystywania i rozwijania własności intelektualnej w Polsce, zniechęcając do poszukiwania możliwości przenoszenia tej własności intelektualnej do innych państw, oferujących preferencyjne systemy opodatkowania - komentuje Patrycja Godździowska.

Zniechęcić do optymalizacji podatkowej ma z kolei obowiązek przedstawiania przez radców prawnych czy innych ekspertów schematów podatkowych Krajowej Izbie Skarbowej. A to tylko niektóre z planowanych zmian.

Naczelna Redakcja Gospodarcza, Jedynka, Marcin Jagiełowicz, md