Logo Polskiego Radia
IAR / PAP
Jarosław Krawędkowski 03.09.2018

Forum Ekonomiczne w Krynicy: we wtorek rusza „polskie Davos”

Ponad 4 tys. gości z Europy, Azji i USA - wśród nich polski premier, ministrowie, parlamentarzyści, szefowie wielkich firm i eksperci, ludzie kultury i nauki - spotka się podczas trzydniowego Forum Ekonomicznego w Krynicy.
Posłuchaj
  • Jutro w Krynicy rozpoczyna się największa konferencja Europy Środkowo-Wschodniej - trzydniowe XXVIII Forum Ekonomiczne, czyli polskie Davos./IAR/.
  • Prezes Związku Banków Polskich Krzysztof Pietraszkiewicz dodał, że krynickie Forum to olbrzymie spotkanie różnych środowisk gospodarczych i samorządowych, a także organizacji pozarządowych z przedstawicielami świata polityki./IAR/.
  • Tradycyjnie podczas Forum różne instytucje przedstawiają raporty analityczne - w tym roku będzie zaprezentowany między innymi dokument Polskie Startupy 2018. Raporty przedstawi również Polski Fundusz Rozwoju - zapowiedział ostatnio jego szef Paweł Borys./IAR/.

To największa tego typu impreza w Europie Środkowo-Wschodniej, zwana często "polskim Davos".

Prezes Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu Tomasz Pisula podkreśla, że to bardzo dobre miejsce do wymiany poglądów i opinii.

Prezes Związku Banków Polskich Krzysztof Pietraszkiewicz dodał, że krynickie Forum to olbrzymie spotkanie różnych środowisk gospodarczych i samorządowych, a także organizacji pozarządowych z przedstawicielami świata polityki.

Tradycyjnie w Krynicy różne instytucje przedstawiają raporty analityczne - w tym roku będzie zaprezentowany między innymi dokument Polskie Startupy 2018. Raporty przedstawi również Polski Fundusz Rozwoju - zapowiedział ostatnio jego szef Paweł Borys.

180 paneli dyskusyjnych podczas trzech dni

Trzydniowe spotkanie (4-6 września) obejmuje sześć sesji plenarnych, na które złoży się 180 paneli, wykładów, warsztatów, prezentacji regionalnych i narodowych, podczas których poruszane będą najważniejsze problemy regionu Europy Środkowo-Wschodniej. Obok kwestii politycznych i gospodarczych wiele miejsca poświęcone będzie ochronie zdrowia, innowacjom, bezpieczeństwu, biznesowi, kulturze i mediom.

Oprócz premiera Mateusza Morawieckiego udział w Forum potwierdzili m.in. wicepremier, minister kultury Piotr Gliński, minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska, minister edukacji narodowej Anna Zalewska, szef resortu energii Krzysztof Tchórzewski, minister infrastruktury Andrzej Adamczyk, minister środowiska Henryk Kowalczyk, szefowa MF Teresa Czerwińska i szef resortu rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski. Przyjazd do Krynicy potwierdzili również premier Litwy Saulius Skvernelis i wicepremier rządu Rumunii Ana Birchall.

Debata z udziałem premiera o służbie zdrowia w kontekście rozwoju gospodarczego

Mateusz Morawiecki będzie gościem specjalnym debaty poświęconej wyzwaniom zdrowotnym państwa w kontekście rozwoju gospodarczego. Jak napisano w Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, funkcjonowanie sektora ochrony zdrowia to nie tylko problem resortu, personelu medycznego, właścicieli i menedżerów podmiotów leczniczych, lecz także całego rządu i społeczeństwa. Stąd oprócz szefa rządu i ministra zdrowia w debacie wezmą udział także szefowie kluczowych resortów - m.in Teresa Czerwińska z MF i minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska, minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński i minister cyfryzacji Marek Zagórski.

Panel poświęcony szansom Polski w rywalizacji o Krzemową Dolinę

Jak zapowiadają organizatorzy, premier weźmie też udział w panelu pt. "Gaming – czy Polska może być kluczowym graczem w rywalizacji o dolinę krzemową w CEE". W panelu poświęconym wyzwaniom w tworzeniu nowych gałęzi gospodarki i warunkom, jakie powinny być spełnione, by wesprzeć polskie firmy w odnoszeniu globalnych sukcesów, wystąpi również prezes GPW Marek Dietl.

Forum Regionów m.in. o polityce spójności po 2020 r.

Od 2007 r. integralną częścią Forum Ekonomicznego w Krynicy jest Forum Regionów - platforma wymiany poglądów i miejsce spotkań liderów samorządowych i elit regionalnych z Europy Środkowo-Wschodniej z biznesem i środowiskiem naukowym. Tematami tegorocznego Forum Regionów będą m.in.: polityka spójności po 2020 roku, nowe zasady funkcjonowania specjalnych stref ekonomicznych i ich wpływ na samorządy, zarządzanie, innowacyjność, inteligentne specjalizacje regionu, rozwój infrastruktury, współpraca międzyregionalna i transgraniczna, finanse, zrównoważony rozwój, współpraca biznesu i samorządu oraz powyborcza przyszłość jednostek samorządu terytorialnego.

Szef resortu spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz weźmie między innymi udział w panelu "Ciche połoniny" - poświęconemu bezpieczeństwu politycznemu Europy Karpat. Zaproszeni goście to urzędnicy najwyższego szczebla państw regionu: minister spraw zagranicznych i handlu Węgier Péter Szijjártó, szef resortu spraw zagranicznych Łotwy Edgars Rinkēvičs, Przewodniczący Komisji ds. Zagranicznych węgierskiego Zgromadzenia Narodowego Zsolt Németh i Przewodniczący Polsko-Słowackiej Grupy Przyjaźni i były minister obrony Słowacji Martin Fedor.

Jeden z ważniejszych tematów – bezpieczeństwo energetyczne w Polsce oraz w regionie

Od początku istnienia Forum jedną z najważniejszych ścieżek tematycznych jest energetyka. Również w tym roku na krynickim spotkaniu spodziewana jest mocna reprezentacja branży. Udział w debatach i panelach zapowiedzieli szefowie największych polskich spółek energetycznych, m.in. PKN Orlen - Daniel Obajtek, PGNiG - Piotr Woźniak, PGE - Henryk Baranowski. Szef resortu energii Krzysztof Tchórzewski wraz ze swoim litewskim odpowiednikiem Žygimantasem Vaičiūnasem weźmie udział w panelu dotyczącym krótko- i długoterminowego bezpieczeństwa energetycznego. Tchórzewski będzie też gościem specjalnym debaty poświęconej energii przyszłości i europejskiemu rynkowi energii elektrycznej w kontekście cen dla konsumentów. Paneliści będą także rozmawiali o wpływie regulacji polityki klimatycznej i energetycznej na równowagę gospodarczą rynku energii UE.

Dyskusja o perspektywach transportu w Europie

Perspektywom dla transportu będzie poświęcony panel z udziałem europejskich ekspertów najwyższego szczebla. Uczestnictwo w debacie pt. "Przyszłość infrastruktury transportowej w Europie" zapowiedzieli m.in. minister infrastruktury Andrzej Adamczyk, minister transportu i komunikacji Litwy Rokas Masiulis, minister transportu Czech Dan Ťok.

Inwestycje a osiągnięcie zrównoważonego rozwoju społecznego i gospodarczego

Prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys będzie gościem panelu nt. wpływu inwestycji infrastrukturalnych dla osiągnięcia zrównoważonego rozwoju społecznego i gospodarczego kraju. Jego uczestnicy odpowiedzą na pytania o wpływ - zarówno bezpośredni, jak i pośredni - rozwoju infrastruktury na poszczególne gałęzie gospodarki i w jakim kierunku powinna zmierzać strategia państwa, by w pełni wykorzystać potencjał infrastrukturalny.

W Krynicy o najważniejszych inwestycjach komunikacyjnych w Polsce

Z kolei Pełnomocnik Rządu ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego Mikołaj Wild przedstawi koncepcję budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego w kontekście polityki bezpieczeństwa transportowego. Organizatorzy przewidują też panele poświęcone szansom na rewitalizację polskich stoczni czy Korytarza Północ–Południe. O nowym szlaku komunikacyjnym rozmawiać będą m.in. wiceminister infrastruktury Andrzej Bittel, prezes PKP Cargo Czesław Warsewicz i wiceprezes PKP Mirosław Antonowicz.

Dyskusja o sztucznej inteligencji

Jako że ludzkość znajduje się w przededniu rewolucji technologicznej, na Forum w Krynicy nie może zabraknąć tematyki związanej ze sztuczną inteligencją, która niebawem zmieni świat w każdej z możliwych dziedzin. O tym, jakie niesie to szanse i zagrożenia, rozmawiać będą m.in. szef resortu cyfryzacji Marek Zagórski i prezes PZU Paweł Surówka.

W Krynicy swoje "Pomysły na miasto" zaprezentują kandydat PiS na prezydenta Warszawy Patryk Jaki, kandydat SLD na prezydenta Warszawy Andrzej Rozenek i kandydatka PiS na prezydenta Nowego Sącza Iwona Mularczyk.

W tym roku panele krynickiego Forum poprowadzą też dziennikarze PAP, m.in. o inwestycjach zagranicznych w Polsce na przestrzeni stu lat i ich roli w rozwoju gospodarczym i społecznym kraju.

Ważne nagrody - wśród nich: Człowiek Roku i Firma Roku

Podobnie jak w latach poprzednich kulminacyjnym punktem krynickiego forum będzie wręczenie nagród w kategoriach Człowiek Roku, Firma Roku, Nowa Kultura Nowej Europy i Organizacja Pozarządowa Europy Środkowo-Wschodniej. Laureatami nagrody Człowieka Roku byli m.in. Jan Paweł II, Lech Wałęsa, Vaclav Havel, Donald Tusk, Jarosław Kaczyński, Viktor Orban i Beata Szydło.

Organizatorem Forum Ekonomicznego w Krynicy jest Fundacja Instytut Studiów Wschodnich. Obrady są przygotowywane we współpracy z ponad 100 partnerami, wśród których są największe firmy swoich branż. Głównym partnerem Forum jest Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego.

IAR, PAP, jk