Logo Polskiego Radia
IAR / PAP
Jarosław Krawędkowski 20.01.2019

Od wtorku rusza Światowe Forum Gospodarcze w Davos. Prezydent Andrzej Duda odbędzie wiele ważnych rozmów gospodarczych i politycznych

Rozmowy z Sekretarzem Generalnym NATO oraz prezydentem Brazylii, udział w panelach nt. przyszłości relacji transatlantyckich, polityki europejskiej i Bliskiego Wschodu a także ważne spotkania gospodarcze  - to główne elementy udziału prezydenta Andrzeja Dudy w przyszłotygodniowym Światowym Forum Ekonomicznym w Davos.

Prezydent udaje się do Davos w poniedziałek popołudniu; od wtorku do czwartku będzie uczestniczył w panelach organizowanych w ramach forum; zaplanowane są też spotkania bilateralne. Będzie to druga wizyta Andrzeja Dudy na Światowym Forum Ekonomicznym.

Światowe Forum Ekonomiczne w Davos odbędzie się w dniach 21-25 stycznia.

Prezydent odbędzie wiele rozmów i spotkań gospodarczych

−Oprócz ważnych spotkań politycznych, planowane są też spotkania biznesowe m.in. z izraelskim przedstawicielem startupów i chińskim potentatem w branży elektromobilności - zapowiedział rzecznik prezydenta RP Błażej Spychalski.


Spychalski, który był w sobotę gościem Radia Zet, został zapytany o plany i cele prezydenta Andrzeja Dudy w związku z udziałem w tym wydarzeniu. Jak podkreślił, prezydent odbędzie w Davos kilka spotkań politycznych, m.in. z nowym prezydentem Brazylii Jairem Bolsonaro i szefem NATO Jensem Stoltenbergiem oraz spotkania biznesowe, które stanowią "creme de la creme Davos".

Spotkanie dotyczące start-upów

− Planowane jest niesamowicie ważne spotkanie - tak uważamy - pana prezydenta z izraelskim przedstawicielem startupów, który wybudował siłę startupów w Izraelu. Coś, na co my chcemy stawiać i stawiamy bardzo mocno, a w Izraelu rozwinęło się niesamowicie" - powiedział rzecznik prezydenta RP Błażej Spychalski.

Prezydent spotka się z chińskim potentatem w branży elektromobilności

Rzecznik prezydenta poinformował także o planowanym spotkaniu prezydenta Andrzeja Dudy z chińskim przedsiębiorstwem, potentatem w branży elektromobilności. "Coś, co my chcemy rozwijać i chcemy iść do przodu. Czerpmy od tych, którzy mają w tym zakresie większe doświadczenie, którzy mają realne sukcesy, bo powinniśmy uczyć się od najlepszych (...), ale także pokazujmy swoje rozwiązania, promujmy swoich przedsiębiorców, polską gospodarkę, bo to ma głęboki sens" - podkreślił.

Po raz pierwszy zostanie otwarty polski pawilon promocyjny poświęcony polskiemu biznesowi i inwestycjom

Szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski zaznaczył, że podczas tegorocznej edycji Światowego Forum Ekonomicznego zostanie otwarty polski pawilon promocyjny – Polish House. Prezydent oficjalnie zainauguruje działalność tego pawilonu. "Jest to realizacja idei, która została przedstawiona przez prezydenta rok temu. Polish House będzie przestrzenią promująca polski biznes oraz polskie inwestycje" - powiedział Szczerski. Wewnątrz pawilonu odbędzie się promująca Polskę „Polish Night”.

Rzecznik prezydenta RP Błażej Spychalski uzupełnia, że będą tam wystawiali się polscy przedsiębiorcy.

− Będą pokazywali siłę polskiej gospodarki, bo proszę pamiętać, że my jesteśmy już jednak krajem rozwiniętym i też w ten sposób trzeba się do tego odnosić. Z jednej strony pan prezydent – nie tylko pan prezydent, bo też inni przedstawiciele państwa polskiego - będą namawiali firmy z całego świata, żeby inwestowały w Polsce, ale z drugiej strony my chcemy też pokazać, że nasze firmy inwestują na świecie i będziemy przekonywali inne kraje, że warto współpracować z naszymi firmami, dlatego że to są naprawdę solidni partnerzy produkujący towary o najwyższej jakości" - stwierdził Spychalski.

Przewidywany panel dyskusyjny nt. rewolucji technologicznej
We wtorek - poinformował Szczerski - prezydent zabierze "głos wprowadzający do dyskusji nt. rewolucji technologicznej" w panelu dyskusyjnym dla biznesowych partnerów polskich firm z całego świata organizowanym przez Bank Pekao.

"Prezydent przedstawi działania podjęte przez polskie władze, mające na celu przystosowanie naszej gospodarki do rewolucji 4.0. Będzie zachęcał do inwestowania w badania nad nowymi technologiami w Polsce" - powiedział prezydencki minister.

Spotkania prezydenta Polski z przedstawicielami największych światowych firm

Ponadto we wtorek prezydent odbędzie szereg spotkań biznesowych z kadrą kierowniczą największych światowych firm, takich jak Procter&Gamble czy chińska firma z zakresu elektromobilności Sokon Group. "Będzie z nimi rozmawiał o rozwoju inwestycji w Polsce, a także współpracy obejmującej badania nad nowymi technologiami" - powiedział prezydencki minister. Andrzej Duda spotka się też tego dnia z liderem programu start-upów z Izraela, Yossi Vardie.

Prezydent przedstawi główne inicjatywy polityczne Polski

"Tegoroczna wizyta prezydenta na Światowym Forum Ekonomicznym w Davos będzie służyć promocji Polski, jako konkurencyjnego miejsca do inwestowania, zwłaszcza w obszarze nowych, innowacyjnych technologii oraz do zaprezentowania głównych inicjatyw politycznych Polski na forum międzynarodowym, których podejmujemy się w 2019 roku: zwiększenia wojskowej obecności sojuszniczej w Polsce, pokojowej konferencji bliskowschodniej, inicjatywy Trójmorza, polskich działań w ramach ONZ" - powiedział PAP szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski.

Spotkanie prezydenta Andrzeja Duzy z nowym prezydentem Brazylii

W kolejnych dniach forum prezydent odbędzie spotkania polityczne m.in. z nowo wybranym prezydentem Brazylii Jairem Bolsonaro. "Brazylia jest dla nas najważniejszym partnerem gospodarczym w Ameryce Południowej, a nasza wymiana handlowa systematycznie rośnie. W zeszłym roku osiągnęła ponad 1,6 mld dolarów" - powiedział szef gabinetu prezydenta.

Jak dodał, Polsce zależy szczególnie na eksporcie nowoczesnych systemów bezpieczeństwa. "Spotkanie będzie również okazją do wymiany poglądów na najbardziej aktualne wyzwania światowej polityki" - zaznaczył prezydencki minister.

Spotkanie z sekretarzem generalnym NATO poświęcone zacieśnianiu więzi transatlantyckich

Andrzej Duda spotka się też z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem. "Prezydent będzie podkreślał konieczność zacieśniania więzi transatlantyckiej, która z polskiego punktu widzenia jest główną gwarancją bezpieczeństwa Europy i w ogóle świata zachodniego" - powiedział Szczerski. Jak zaznaczył, podczas spotkania z szefem Sojuszu Północnoatlantyckiego prezydent przedstawi także stan rozmów polsko-amerykańskich na temat zwiększenia wojskowej obecności sojuszniczej w Polsce.·

Prezydent będzie rozmawiała o naszym udziale w wyborach do Rady Praw Człowieka ONZ

Prezydencki minister przypomniał, że w bieżącym roku odbędą się wybory do Rady Praw Człowieka ONZ. "W planowanej rozmowie z wysoką komisarz ds. Praw Człowieka ONZ Michelle Bachelet prezydent będzie przekonywał do naszej kandydatury" - powiedział Szczerski. Zaznaczył, że prezydent Duda podczas spotkania z Bachelet przedstawi priorytety polskiego przewodnictwa w Radzie Bezpieczeństwa ONZ, w tym szczególnie te związane z ochroną praw człowieka.

"Istotnym punktem dyskusji będzie ochrona chrześcijan prześladowanych na Bliskim Wschodzie i w innych częściach świata. Prezydent będzie chciał, aby instytucje ONZ skierowały większą uwagę i pomoc w stronę tych najbardziej potrzebujących mniejszości religijnych" - podkreślił Szczerski.

W trakcie forum - poinformował - prezydent weźmie udział m.in. w panelu poświęconym relacjom transatlantyckim, gdzie obok niego głos zabierze sekretarz skarbu USA Steven Mnuchin, sekretarz handlu USA Wilbur L. Ross, a także unijna komisarz ds. handlu Cecilia Malmstroem.

W Davos odbędzie się panel dyskusyjny poświęcony Europie Środkowej

Andrzej Duda weźmie też udział, m.in. wraz z prezydentem Ukrainy Petro Poroszenką, w panelu nt. Europy Środkowej. "Prezydent będzie mówił o konieczności intensyfikacji współpracy gospodarczej, energetycznej i bezpieczeństwa w regionie" - powiedział szef gabinetu prezydenta.



"W kontekście lutowej konferencji w Warszawie, która będzie poświęcona sytuacji na Bliskim Wschodzie, prezydent zabierze głos w zamkniętym dla publiczności panelu o Bliskim Wschodzie i Afryce Północnej, obok m.in. Jareda Kushnera - doradcy prezydenta USA - oraz przywódców państw regionu" - poinformował Szczerski.

Prezydent weźmie też udział w panelu dotyczącym przyszłości polityki europejskiej

Prezydent weźmie też udział w dyskusji liderów politycznych, która będzie miała miejsce podczas roboczej kolacji z udziałem m.in. kanclerz Angeli Merkel. Jej tematem będzie przyszłość polityki europejskiej i główne wyzwania stojące przed Unią Europejską.

W kuluarach obrad Światowego Forum Gospodarczego Andrzej Duda odbędzie też rozmowy nieformalne. Będzie prezentował podczas nich programy rozwojowe realizowane w Polsce oraz całej Europie Środkowej poprzez takie inicjatywy jak Trójmorze.

Davos w tym roku bez przywódcy Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa

Do szwajcarskiego kurortu Davos co roku pod koniec stycznia zjeżdżają światowi przywódcy polityczni, prezesi firm i organizacji pozarządowych oraz intelektualiści. Davos to nie tylko konferencja naukowa, ale także okazja do nieformalnych rozmów światowych liderów politycznych i biznesowych. Forum obejmuje kolacje i panele dyskusyjne dotyczące globalnych trendów społecznych i gospodarczych.

W czwartek prezydent USA Donald Trump zdecydował, że nie weźmie udziału w tegorocznym Forum w Davos z powodu częściowego zawieszenia funkcjonowania rządu (shutdown). Udział w tegorocznym Forum odwołali także prezydent Francji Emmanuel Macron, tłumacząc to "nawałem obowiązków", oraz premier Wielkiej Brytanii Theresa May, zajęta sprawami brexitu.

NRG, IAR, PAP, jk