Logo Polskiego Radia
PolskieRadio 24
Katarzyna Walterska 15.02.2019

Rządy Pieniądza: w jakim tempie wyhamuje polska gospodarka?

Jak mocne spowolnienie czeka polską gospodarkę oraz problemy z logowanie do zeznań podatkowych - to tematy piątkowej audycji "Rządy Pieniądza" w Polskim Radiu 24. 
Posłuchaj
  • "Rządy Pieniądza" Polskie Radio 24 część I
  • "Rządy Pieniądza" Polskie Radio 24 część I

Gośćmi Anny Grabowskiej byli: Agnieszka Durlik (KIG), Przemysław Kwiecień (XTB) i Kamil Maliszewski (mBank). 

W czwartek 14 lutego br. GUS podał wstępny szacunek PKB za VI kwartał 2018 roku, z którego wynika, że polska gospodarka rosła w tempie 4,9 proc.

Z pewnością czeka nas spowolnienie, ale czy będzie ono gwaltowne?

- Wydaje mi się, że nie. Jednak firmy maja zamówienia od zachodnich sąsiadów które były złożone już wcześniej. Poza tym jest wysoki popyt wewnętrzny - stwierdziła Agnieszka Durlik. Ale mimo wszystko  spowolnienie, z którym mamy do czynienia w Niemczech i Stanach Zjednoczonych ma na nas wpływ - dodała. 

Natomiast zdaniem Przemysława Kwietnia dużą zagadką są powody, dla których niemiecka gospodarka znalazła się w recesji. - Kluczowy wpływ będzie miał dalszy wzrost u naszych sąsiadów i to w jakim stopniu wpłynie na wzrost polskiego PKB. Wczorajsze dane w zasadzie nic nam nie pokazały, bo to wstępny szacunek i każdy ekonomista mógł sam sobie oszacować znając dane za cały rok. Nie znamy struktury tych danych. Zakładam, że w IV kwartale mieliśmy słaby import i dlatego wzrost był zbliżony do poprzednich kwartałów - dodał. 

Kamil Maliszewski zwrócił uwagę na niską inflację. Mamy stabilne tempo wzrostu cen i inflacja nie jest zagrożeniem.  - Dane dotyczące inflacji za styczeń są trudne do przewidzenia. Dlatego nie przywiązywałbym do nich wagi - dodał.  

Goście audycji rozmawili też o problemach z logowaniem do e-PIT-u oraz terminach zwrotu nadpłaconego podatku.  

Naczelna Redakcja Gospodarcza, NRG, kw