Logo Polskiego Radia
polskieradio.pl
Jarosław Krawędkowski 03.06.2019

Wakacyjny rozkład jazdy PKP od najbliższej niedzieli 9 czerwca: nowe trasy i połączenia

Wakacyjna korekta rozkładu jazdy na kolei rusza od niedzieli 9 czerwca i będzie obowiązywała do 31 sierpnia.

Pociągi dalekobieżne powrócą m.in. na modernizowaną linię z Warszawy do Poznania. Skróci się też czas podróży koleją na niektórych trasach - poinformowały w poniedziałek PKP Polskie Linie Kolejowe.

Pociągi dalekobieżne wracają na zmodernizowaną linię Warszawa-Poznań

Na modernizowaną linię z Warszawy do Poznania powrócą pociągi dalekobieżne, a podróżni skorzystają z nowych peronów w Kole i Koninie. Tą trasą pojadą wszystkie ekspresy PKP Intercity oraz składy TLK Zielonogórzanin, IC Gałczyński, TLK Paderewski, IC Barbakan. Roboty na linii będą jeszcze kontynuowane.

W niedzielę 9 czerwca pociągi pojadą po przebudowanej estakadzie w Gorzowie Wielkopolskim. Tym samym zakończy się komunikacja autobusowa w mieście na odcinku Gorzów Wielkopolski Wschodni – Gorzów Wielkopolski.

Na Pomorzu w czerwcu planowany jest powrót pociągów na trasę z Miastka do Słupska.

PKP PLK zapowiada, że na wakacje (od 22 czerwca) będzie bezpośredni dojazd pociągiem z Krakowa do Zakopanego bez przesiadek do autobusów na modernizowanej linii Skawina – Sucha Beskidzka i Chabówka – Zakopane. Z kolei od 20 czerwca wrócą pociągi sezonowe ze Słupska do Ustki i z Lęborka do Łeby.

Dolny Śląsk z woj. świętokrzyskim w piątki i niedziele połączy relacja Ostrowiec Świętokrzyski – Wrocław Główny. W soboty i niedziele uruchomione będą dwie pary pociągów na Słowację relacji Muszyna – Poprad-Tatry. Będą także nowe połączenia Kraków/Katowice – Zator.

Od czerwcowej korekty rozkładu, pociągi przyspieszą na odcinku Chybie – Sumina. Skróci to czas przejazdu z Żor do Rybnika o 7 min, a podróżni pojadą w weekendy z Wisły Głębce do Gliwic krócej o 10 min.

W krakowskim węźle kolejowym trwają prace na moście, estakadzie w centrum miasta, zmieniają się stacje i przystanki. Od 9 czerwca otwarty zostanie peron nr 3 w Krzeszowicach, co zwiększy możliwości obsługi pociągów pasażerskich na trasie do Krakowa.

Nowy przystanek – Rzeszów Zachodni od 9 czerwca zyskają mieszkańcy Rzeszowa i podróżujący koleją na trasie Ocice – Rzeszów.

Na Pomorzu Zachodnim od 9 czerwca oddane zostaną po przebudowie perony na przystankach Czarne Małe, Rzęśnica i Suliszewo na trasie Szczecinek – Runowo Pomorskie. Z kolejnych wygodniejszych platform w Wiewiecku, Silnowie i Drawsku Pomorskim podróżni będą mogli skorzystać w czasie wakacji.

W wakacyjnym rozkładzie jazdy na Dolnym Śląsku po blisko 10 latach pociągi pojadą po zmodernizowanych torach z Legnicy do Lubina. Czas przejazdu na linii wyniesie ok. 16 min, a z Lubina do Wrocławia ok. 1 h 15 min. Na trasę w ciągu doby wyjadą w sumie 24 pociągi. Na linii dla podróżnych przebudowane zostały perony na 5 stacjach i przystankach.

Szczegółowe informacje na temat organizacji ruchu przekazują przewoźnicy, są także dostępne na portalpasazera.pl.

Nowe wakacyjne połączenia PKP Intercity

PKP Intercity uruchamia wiele sezonowych połączeń, zapewniając możliwość dojazdu do popularnych ośrodków turystycznych.

Więcej połączeń nad morze

PKP Intercity zapewnia wygodną podróż nad morze – pasażerowie, którzy planują wakacyjny wypoczynek w Kołobrzegu będą mogli skorzystać z dodatkowego połączenia obsługiwanego przez Pendolino. Od 19 czerwca do 31 sierpnia codziennie będzie kursować pociąg relacji Kraków – Kołobrzeg – Kraków przez Warszawę.

Ze stolicy Małopolski będzie wyjeżdżać o 11:56, a na miejsce dotrze o 20:02. Z kolei w drogę powrotną z Kołobrzegu wyruszy o 9:48, a w Krakowie będzie o 18:04. Weekendowy wyjazd do Kołobrzegu stanie się także łatwiejszy dzięki składowi Pendolino, który wyjeżdża z Krakowa Głównego o 13:56 – do tej pory kursował on sześć dni w tygodniu, w wakacje zaś będzie dostępny także w sobotę.

Poza dodatkowymi kursami Pendolino i całorocznymi pociągami, połączenie Warszawy z Kołobrzegiem zapewni skład EIC Posejdon, który w okresie wakacji będzie kursować codziennie. Podróż z południa Polski do Kołobrzegu będzie łatwiejsza dzięki pociągowi EIC Fregata relacji Bielsko-Biała – Kołobrzeg – Bielsko-Biała, który w soboty pojedzie nad morze,  a w niedzielę będzie kursować w kierunku Bielska-Białej.

W okresie wakacji pociąg IC Malczewski, jeżdżący na co dzień w relacji Przemyśl – Kołobrzeg, pojedzie w wydłużonej relacji do Ustki. Dłuższą trasę będzie pokonywać także skład TLK Kochanowski relacji Lublin – Piła, który umożliwi dojazd do Kołobrzegu. Ponadto PKP Intercity uruchamia dodatkowy pociąg TLK Delfin. Od poniedziałku do piątku będzie kursować na trasie Łódź – Gdynia – Łódź przez Warszawę, a w weekendy pojedzie z Łodzi aż do Łeby.

Lepsza oferta dla południowo-wschodniej Polski

W wakacje zwiększa się częstotliwość kursowania nocnego pociągu TLK Pogórze łączącego Przemyśl z Wrocławiem: w wakacje będzie dostępny nie tylko w piątki i niedziele, jak obecnie, ale także w pozostałe dni tygodnia. TLK Karpaty, jeżdżący w relacji Gdynia – Kraków, poprowadzi grupę wagonów do Przemyśla, dzięki czemu Podkarpacie uzyska nocne połączenie z Warszawą.

PKP Intercity uruchamia nowy pociąg IC Wisłoka relacji Kraków – Przemyśl, który uzupełni wczesnoporanną przerwę w kursowaniu pociągów na tej trasie. Skład ma zaplanowany odjazd z Krakowa około 7:15 i powrót do stolicy Małopolski około 23.

IC Chełmoński relacji Przemyśl – Jelenia Góra poprowadzi grupę wagonów na odcinku Wrocław – Hrubieszów, przełączaną w Przeworsku. Dzięki temu podróżni m.in. z Zamościa będą mogli dojechać bezpośrednio do Krakowa i Wrocławia.

Mieszkańcy powiatów jasielskiego, krośnieńskiego i sanockiego będą mogli dojechać do Trójmiasta dzięki zmianie skomunikowania pociągu łącznikowego z dotychczasowego TLK Malinowski na TLK Małopolska relacji Przemyśl – Gdynia. Dzięki dalszemu skomunikowaniu będzie możliwość dojazdu także do Łupkowa w Bieszczadach.

Zamość zyska nowe bezpośrednie połączenie z Warszawą i Lublinem. Zapewni je pociąg TLK Zamoyski, który pojedzie w nowej relacji Warszawa – Zamość. Dzięki temu dostęp do oferty PKP Intercity uzyska Krasnystaw. Zmiana godzin kursowania tego składu poprawi cykliczność oferty na trasie z Lublina do Warszawy.

Zwiększą się także możliwości wieczornej podróży z Lublina do Warszawy, ponieważ ostatni pociąg do stolicy będzie odjeżdżał później. Będzie to TLK Inka relacji Chełm – Warszawa, a z Lublina wyruszy o 19:45. Część pociągów będzie dodatkowo zatrzymywać się na stacji Lublin Północny, co pozwoli zoptymalizować skomunikowania z innymi składami jadącymi z kierunku powiatów chełmskiego i zamojskiego.

TLK Witos łączący Warszawę z Przemyślem pojedzie zmienioną trasą przez Pilawę, Dęblin

i Radom. Tym samym pierwszy pociąg PKP Intercity wraca po dwuletniej przerwie na zmodernizowany odcinek Dęblin - Pilawa linii nr 7.

Łatwiej do Poznania

Wraca ruch na otwartą po modernizacji linię nr 3 na odcinku Kutno – Konin – Września – Poznań. Podstawową trasą pojadą wszystkie ekspresy PKP Intercity oraz składy TLK Zielonogórzanin, IC Gałczyński, TLK Paderewski, IC Barbakan. Dzięki przywróceniu ruchu na odcinku linii nr 3 mieszkańcy powiatów wrzesińskiego, słupeckiego oraz konińskiego. Prace modernizacyjne na innych odcinkach linii trwają, więc pociągi TLK Warta, TLK Mewa oraz TLK Uznam nadal będą kursować trasą objazdową.

Inne nowości dla pasażerów pociągów PKP Intercity

Podróżnych z Zielonej Góry ucieszy powrót pociągu TLK Zielonogórzanin, który umożliwi dojazd do Warszawy na godzinę 11 oraz powrót ze stolicy przed 19.

Łatwiejsza stanie się także podróż pomiędzy Olsztynem a Warszawą. PKP Intercity uruchamia od sierpnia dodatkowy, codzienny pociąg TLK Nowowiejski. Będzie to już ósma para pociągów pomiędzy tymi miastami.

Poprawę komfortu podróży odczują też pasażerowie pociągów Żuławy relacji Olsztyn – Szczecin – Olsztyn oraz Jeziorak relacji Olsztyn – Poznań – Olsztyn, ponieważ zmieniają one kategorię z TLK na IC.

NRG, PAP, jk