Logo Polskiego Radia
IAR / PAP
Michał Dydliński 03.07.2019

Sejm za dalszymi pracami nad zerowym PIT dla młodych

Premier Mateusz Morawiecki podkreślił, że wprowadzenie zerowego PIT dla osób do 26. roku życia da młodym ludziom szansę na lepsze życie. W Sejmie odbyło się pierwsze czytanie projektu w tej sprawie. Posłowie zdecydowali o dalszych pracach nad nim w Komisji Finansów Publicznych.
Posłuchaj
  • Premier Mateusz Morawiecki: poprzez zerowy PIT dajemy młodym podwyżkę (IAR)
Czytaj także

W dyskusji nad projektem zgłoszono wniosek o odrzucenie go w pierwszym czytaniu. Sejm wniosek głosami 385 parlamentarzystów odrzucił, a tym samym skierował projekt do sejmowej Komisji Finansów Publicznych w celu dalszego rozpatrzenia.

Szef rządu mówił w Sejmie, że jest to jeden z najważniejszych projektów, który otwiera perspektywy dla młodych, i który ma zachęcić młodych ludzi do pozostawania w kraju i niepodejmowania emigracji zarobkowej:

- Zbyt dużo państwo polskie przez te 30 lat, mimo mijających pokoleń, zbyt dużo wymagało od młodych, zbyt dużo od młodych wymaga, a zbyt mało pomaga i chcemy to zmienić, temu ma służyć ten projekt - powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Inwestycja w młodych

Premier Mateusz Morawiecki podkreślił, że projekt ma na celu jednocześnie zwiększyć szanse, poprawić perspektywy i sprawić żeby możliwości młodych ludzi na rynku pracy były takie jak ich kolegów na zachodzie.

- To wielka inwestycja w ludzi młodych, w to, żeby mieli szansę nabrać pierwszych doświadczeń, żeby zostało w ich portfelach wiele nowych środków - powiedział. 

Jeśli projekt zostanie przyjęty przez parlament i ustawę podpisze prezydent, nowe przepisy wejdą w życie 1 sierpnia. Premier zapowiedział, że na zniesienie podatku PIT dla osób do 26. roku życia w tym roku rząd przeznaczy około miliarda złotych, w przyszłym - około 2,5 miliarda.

Będą pewne ograniczenia

Zerowy PIT ma dotyczyć przychodów z pracy (stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej i spółdzielczego stosunku pracy) oraz z umów zlecenia zawartych z firmą, osiąganych przez osoby do 26. roku życia – do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym 85 tys. 528 zł - odpowiada to górnej granicy pierwszego przedziału skali podatkowej.

PolskieRadio24.pl, IAR/PAP, md