Logo Polskiego Radia
PAP
Michał Szewczuk 09.09.2019

ZUS: niemal 19 tys. wniosków o 500+ dla osób niesamodzielnych

Jak przekazał rzecznik ZUS Wojciech Andrusiewicz, w ciągu tygodnia, od kiedy ZUS udostępnił formularz wniosku o tzw. świadczenie 500+ dla osób niesamodzielnych, wpłynęło 18,4 tys. wniosków.

Do końca ubiegłego tygodnia, czyli pierwszego tygodnia, w którym ZUS udostępnił formularz wniosku o świadczenie 500+ dla osób niesamodzielnych, do Zakładu wpłynęło już 18,4 tys. wniosków. Ponad 60 proc. z nich składają kobiety. 

Większość wniosków jest składana na salach obsługi klientów, gdzie pomocą służą specjalni doradcy, którzy pomagają wypełnić formularz i informują o warunkach, które należy spełnić, by otrzymać świadczenie.

CZYTAJ RÓWNIEŻ
rodzina 500+.jpg
Można już składać wnioski o 500+ dla osób niesamodzielnych

Specjalna linia

- Liczba złożonych dokumentów potwierdza, że nasza decyzja o udostępnieniu formularza wniosku na miesiąc przed wejściem w życie przepisów o świadczeniu 500+ dla osób niesamodzielnych była bardzo trafna i spełniła oczekiwania naszych klientów - powiedziała prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska. 

- Jeżeli ktokolwiek ma problem z wypełnieniem wniosku, lub choćby z samym zrozumieniem warunków niezbędnych do uzyskania świadczenia, zapraszam na nasze sale obsługi lub do kontaktu z centrum obsługi telefonicznej ZUS, gdzie działa specjalna linia obsługująca wyłącznie klientów w sprawach nowego świadczenia - dodała

Eksperci ZUS, dyżurujący na specjalnej linii dotyczącej świadczenia 500+ dla osób niesamodzielnych, w centrum obsługi telefonicznej (tel. 22 560 16 00) odebrali już 9 tys. połączeń w sprawie nowego świadczenia.

Wnioski rozpatrywane od października

Zakład przypomina, że rozpatrywanie wniosków – zgodnie z przepisami ustawy – rozpocznie się 1 października, czyli w momencie, kiedy nowe przepisy wejdą w życie.

>>>[CZYTAJ WIECEJ] Prezes ZUS: planujemy terminową wypłatę 500+ dla osób niesamodzielnych

O świadczenie uzupełniające mogą wystąpić osoby, które ukończyły 18 lat i są niezdolne do samodzielnej egzystencji, a suma przysługujących im świadczeń z funduszy publicznych nie przekracza 1600 zł.

Świadczenie będzie przysługiwać od miesiąca, w którym zostały spełnione warunki wymagane do jego przyznania, nie wcześniej niż od miesiąca, w którym zgłoszono wniosek.

Nawet 850 tys. chętnych

W pierwszych dwóch miesiącach obowiązywania ustawy ZUS będzie miał nie 30, lecz 60 dni na rozpatrzenie wniosku i wydanie decyzji w sprawie świadczenia, licząc od dnia wyjaśnienia ostatniej okoliczności niezbędnej do wydania decyzji.

>>>[JEDYNKA] B. Borys-Szopa: chcemy pomóc niepełnosprawnym jeszcze w tym roku

Z szacunków Zakładu wynika, że od października br. do marca 2020 r. wnioski o nowe świadczenie może złożyć nawet ok. 850 tys. osób. Spośród nich ok. 600 tys. będzie musiało przejść badanie przez lekarza orzecznika ZUS, który stwierdzi ich niezdolność do samodzielnej egzystencji.

msze