Logo Polskiego Radia
Jedynka
Adam Kaliński 23.09.2019

Eksperci: kluczowe będzie zachęcenie prywatnych firm do inwestowania

W Pakiecie dla Przedsiębiorców, który przedstawił premier Mateusz Morawiecki, znalazły się propozycje 9-proc. podatku CIT do dwóch milionów euro przychodów, prostego PIT - ryczałt do dwóch milionów euro, miliarda złotych na bezpośrednie wsparcie inwestorów oraz ulgi w płatności ZUS dla małych firm, która średnio wyniesie 500 zł.
Posłuchaj
  • Eksperci komentowali w radiowej Jedynce nowe propozycje rządu dla przedsiębiorców. (Tomasz Matusiak)

Założenia paktu dla przedsiębiorców poznaliśmy w minioną sobotę. Propozycje szefa rządu komentowali w radiowej Jedynce zaproszeni eksperci.

CZYTAJ RÓWNIEŻ
PiS katowiece morawiecki PAP-1200.jpg
Karol Gac: "Pakiet dla przedsiębiorców" to krok w dobrą stronę

Zachęty dla sektora prywatnego

 - Ulga przy składkach na ZUS jest trafionym pomysłem. Skorzystają na tym mali przedsiębiorcy, którzy często mają problem z jej opłacaniem - komentował Artur Bartoszewicz ze Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie.

Dyrektor Polskiego Instytutu Ekonomicznego - Piotr Arak, pozytywnie ocenia zwłaszcza propozycję  9-proc. CIT-u oraz wsparcia dla inwestorów. Jak dodał, w kolejnych latach dla Polski kluczowe będzie zachęcenie sektora prywatnego do inwestowania pieniędzy. Ekspert liczy, że niebawem sektor prywatny stanie się bardziej konkurencyjny dzięki wprowadzaniu innowacji.

>>>[CZYTAJ WIĘCEJ] ZUS od dochodu dla mniejszych firm, ryczałt dla wszystkich – i wszystko jasne

Główny Ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich, Łukasz Kozłowski uważa, że każdy rodzaj wsparcia jest pożądany przez przedsiębiorców. Jego zdaniem  proponowany przez rząd miliard zł. jest dobrą wiadomością.

Nowe przepisy jeszcze w tym roku

Z proponowanej przez premiera ulgi przy składkach na ZUS ma skorzystać 270 tys. właścicieli firm w Polsce.

W wywiadzie, który ukazał się dziś w Rzeczpospolitej, premier Mateusz Morawiecki mówił o jak najszybszym wprowadzeniu 500+ dla przedsiębiorców.

- Chcemy, żeby terminy były jak najkorzystniejsze dla małych przedsiębiorców, żeby zasady obowiązywały jak najszybciej, czyli już od początku przyszłego roku. Chcemy uchwalić stosowne przepisy w październiku lub listopadzie - powiedział szef rządu.

Tomasz Matusiak, akg