Logo Polskiego Radia
PAP
Michał Szewczuk 30.10.2019

Prezydent w Holandii. Podpisano umowę o współpracy między portami

W holenderskim Rotterdamie, zostało podpisane porozumienie pomiędzy Zespołem Morskich Portów Szczecin i Świnoujście i Portem Rotterdam. To wydarzenie zakończyło dwudniową wizytę prezydenta Andrzeja Dudy z małżonką w Królestwie Niderlandów.

Szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski poinformował, że to niezwykle istotna umowa. Porozumienie jest drugim tego typu, podpisanym przez polski port z portem w Rotterdamie - wcześniej współpraca zawiązana została z portem gdańskim.

>>>[CZYTAJ WIĘCEJ] Prezydent: niech ofiara polskich żołnierzy będzie podstawą nowej Europy

Jak tłumaczy Krzysztof Szczerski, umowa zakłada wzajemne inwestycje w rozbudowę infrastruktury i innowacyjne technologie. Prezydencki minister podkreślił, że unowocześnianie polskich portów jest ogromnie ważne z punktu widzenia polskiej gospodarki morskiej.

Władze mają nadzieję, że poszerzona współpraca z Holendrami pozwoli Polsce zostać zauważoną w globalnym handlu morskim.

1200.jpg
"Dziękujemy wam, Polacy". W Bredzie oddano hołd gen. Maczkowi i jego żołnierzom

Polska "opcją portową"

Krzysztof Szczerski wyjaśniał, że to porozumienie wpisuje się też w strategię Trójmorza i budowania spójności między współpracującymi w jego ramach państwami. Przyczyni się także do wzrostu znaczenia ekonomicznego całego regionu.

Szef gabinetu prezydenta powiedział, że Polska jako kraj posiadający dostęp do morza, jest "opcją portową" dla pozostałych krajów Grupy Wyszehradzkiej.

Dodał, że w plan wpisują się także inwestycje w rozbudowę kolei i połączeń żeglugi śródlądowej, a do ich realizacji potrzebne są porozumienia takie, jak umowa między portami Szczecina i Świnoujścia z portem w Rotterdamie.

ZOBACZ TAKŻE
pap prezydent premier 1200.jpg
Andrzej Duda w Holandii. Rozmowy m.in. o problemach UE

Rekordy w polskim porcie

Port w Rotterdamie jest największym portem w Europie. Uznawany jest za lidera innowacyjności i wyznacznika trendów w branży.

W ubiegłym roku zanotował ponad 5 procentowy wzrost przeładunków kontenerowych, jak również wysoki poziom inwestycji - wzrosły one - brutto - o 91 procent, do 408 milionów euro.

Port Szczecin - Świnoujście, jedyny w Polsce port, który posiada dostęp do europejskich kanałów żeglugi śródlądowej, zakończył ubiegły rok z rekordowymi wynikami przeładunków - wzrost o 12,5 procent w porównaniu do roku 2017.

msze