Logo Polskiego Radia
IAR / PAP
Karol Kozłowicz 25.11.2019

Wiemy, kto będzie pełnomocnikiem rządu ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego

Dotychczasowy pełnomocnik rządu ds. budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego Mikołaj Wild w rozmowie z "Rzeczpospolitą" stwierdził, że projekt doszedł do przełomowego momentu i podkreślił, że może on przeobrazić całe sektory gospodarki. Mikołaj Wild przestanie pełnić funkcję rządowego pełnomocnika ds. budowy CPK, a jego miejsce zajmie poseł PiS Marcin Horała. Zapowiedział to premier Mateusz Morawiecki w rozmowie z tygodnikiem "Sieci".

- Nad budową Centralnego Portu Koniunkcyjnego pracujemy intensywnie, wszystko idzie zgodnie z harmonogramem. Wchodzimy w etap, w którym - wiem z doświadczenia - zaczną się mnożyć rzucane pod nogi kłody, pojawiać różne naciski. Dlatego podjąłem decyzję, że pełnomocnikiem rządu ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego zostanie Marcin Horała - powiedział Morawiecki w opublikowanej w poniedziałek w "Sieci" rozmowie.

Jak dodał, bardzo docenia to, co zrobił wiceminister infrastruktury, pełnomocnik rządu ds. CPK Mikołaj Wild, ale - jak mówi szef rządu - widzi konieczność zmiany, "by te rysujące się na horyzoncie przeszkody nas nie zatrzymały".

- Teraz potrzebny jest tam polityk, który będzie miał siłę polityczną konieczną na tym etapie - powiedział Morawiecki.

korea-1200-pap.jpg
Budowa CPK. Korea Południowa zainteresowana inwestycjami

"Potrzebujemy pełnokrwistego polityka"

Mikołaj Wild mówiąc o zmianie na stanowisku pełnomocnika, podkreślił, że projekt CPK rozwinął się na tyle, że funkcji sponsora projektu i kierownika merytorycznego nie może już pełnić jedna i ta sama osoba. - Do roli "sponsora" projektu potrzebujemy pełnokrwistego polityka - podkreślił. Dodał, że projektem musi zająć się "silny, merytoryczny zespół, który potrzebuje zasobów, do których dostęp mają tylko politycy". - Znając mojego następcę, jestem przekonany, że podoła temu zadaniu - podkreślił.

W rozmowie z "Rzeczpospolitą" Mikołaj Wild przypomniał, że w ramach projektu CPK określono już kluczowe parametry Portu Solidarność, wytyczono przebieg linii kolejowych prowadzących do CPK, przygotowano projekt rządowego planu wieloletniego, który zapewni stabilne finansowanie.

>>>[CZYTAJ TAKŻE] CPK, budowa dróg, rozwój kolei. Cztery lata inwestycji rządu w infrastrukturę

- Zbudowaliśmy międzynarodowe i branżowe poparcie, prowadzimy dialog z mieszkańcami - dodał. Mówiąc o przyszłości, podkreślił, że od tego, co będzie się działo w ciągu najbliższego roku-dwóch lat, zależy powodzenie inwestycji.

- Musimy ruszyć na szeroką skalę z badaniami środowiskowymi na terenie całej Polski, a także wybrać spośród najlepszych portów lotniczych świata doradcę strategicznego. Mieszkańcy oczekują, że niebawem będziemy gotowi do rozpoczęcia dobrowolnych wykupów gruntów. Jeżeli wszystko się powiedzie, w trakcie tej kadencji Sejmu koparki i buldożery wjadą na budowę Portu Solidarność i nowych tras kolejowych - zapowiedział Mikołaj Wild.

koz