Logo Polskiego Radia
IAR
Michał Dydliński 06.01.2020

Prezes giełdy: PPK poprawią kondycję polskiego rynku kapitałowego

Pracownicze Plany Kapitałowe i prywatyzacja Otwartych Funduszy Emerytalnych wpłyną nie tylko na zwiększenie oszczędności emerytalnych Polaków, ale też na rozwój rynku kapitałowego i poprawę wycen spółek. Takiego zdania jest prezes Giełdy Papierów Wartościowych, doktor Marek Dietl.
Posłuchaj
  • Marek Dietl: mam nadzieję, że program PPK przyczyni się do rozwoju giełdy (IAR)
  • Marek Dietl: trwa akcja informacyjna dotycząca PPK, której celem jest przyciąganie do Polski zagranicznych funduszy inwestycyjnych (IAR)
Czytaj także

Jak powiedział, dzięki PPK Giełda Papierów Wartościowych ma szansę lepiej się rozwijać, będzie miała większy udział w tak zwanych indeksach i będzie przyciągać inwestorów z zagranicy. Jesteśmy krajem, który ma bardzo mało kapitału, a dobrze rozwinięta giełda będzie przyciągać kapitał i dzięki temu będzie rozwijać się jeszcze lepiej - zaznaczył doktor Dietl.

PPK szansą dla naszej giełdy

Prezes GPW dodał, że PPK plus prywatyzacja Otwartych Funduszy Emerytalnych i zamiana ich w Indywidualne Konta Emerytalne da nowy impuls do rozwoju rynku kapitałowego, który został zakłócony przez częściowe umorzenie aktywów OFE. W lutym 2014 roku fundusze zarządzające OFE przekazały do ZUS ponad 153 miliardy złotych.

Prezes Marek Dietl podkreślił, że trwa akcja informacyjna dotycząca PPK, której celem jest przyciąganie do Polski zagranicznych funduszy inwestycyjnych. Chdzi o najbezpieczniejsze dla gospodarki inwestycje portfelowe. Prezes Dietl wyjaśnił, że akcję informacyjną prowadzono w Stanach Zjednoczonych i w Europie, a w tym roku kolej na Azję.

Nowy pomysł na oszczędzanie

Pracownicze Plany Kapitałowe to dobrowolny i powszechny system długoterminowego oszczędzania, tworzony wspólnie przez pracowników, pracodawców i państwo. Obowiązująca od 1 stycznia ubiegłego roku ustawa o PPK zakłada, że firmy do systemu przystępują etapami. Największe przedsiębiorstwa, zatrudniające powyżej 250 osób, weszły do systemu w pierwszej kolejności i zaczęły stosować przepisy ustawy od 1 lipca 2019 roku. Od nowego roku, co pół roku, aż do stycznia 2021 roku, do programu przystępują coraz mniejsze firmy. Obecnie to firmy zatrudniające od 50 do 250 osób.

PolskieRadio24.pl, IAR, md