Logo Polskiego Radia
IAR / PAP
Michał Dydliński 24.01.2020

Forum w Davos na ostatniej prostej. Dziś dyskusje o ekologii i medycynie

W Davos dziś zakończy się 50. Światowe Forum Ekonomiczne. Od wtorku około 3 tysięcy uczestników rozmawiało o najważniejszych wyzwaniach dotyczących współczesnego świata.
Posłuchaj
  • W Davos kończy się Światowe Forum Ekonomiczne - relacja Arkadiusza Augustyniaka (IAR)
  • Davos: kończy się Światowe Forum Ekonomiczne - relacja Wojciecha Cegielskiego (IAR)
Czytaj także
  • Kończy się Światowe Forum Ekonomiczne w szwajcarskim Davos
  • Forum odwiedzili m.in. prezydent i premier
  • Dziś zaplanowano dyskusje m.in. o wzroście gospodarczym

W czwartek wizytę w Davos zakończyli: prezydent Andrzej Duda i premier Mateusz Morawiecki. Podsumowując wizytę prezydent mówił między innymi o podpisanym wczoraj porozumieniu PZU i Goldman Sachs. Wyjaśnił, że powstał fundusz, który będzie inwestował w spółki regionu Trójmorza. Jego zdaniem to jedna z najważniejszych informacji kończącego się Forum. 

Prezydent dodał, że za pośrednictwem funduszu łatwiejsze będzie inwestowanie w spółki notowane w indeksie giełdowym CEE+, obejmującym sto największych przedsiębiorstw z państw inicjatywy Trójmorza.

Dziś uczestnicy 50.Światowego Forum Ekonomicznego będą rozmawiali między innymi o wzroście gospodarczym, medycynie i ekologii.
Zaplanowane dyskusje zakończą się o 13:00.

Premier podsumował pobyt w Davos

- Sporo spotkań, które odbyliśmy dotyczyło transferu najnowocześniejszych technologii, na tym bardzo nam zależy - podkreślił w czwartek premier Mateusz Morawiecki, podsumowując swój udział w Forum.

- Trudno policzyć wszystkie spotkania, które odbyliśmy w Davos. Na pewno sporo z nich dotyczy transferu najnowocześniejszych technologii, bo na tym bardzo nam zależy. Spotkania z szefami Microsoft, Mastercard czy Novartis w tym kontekście nikogo nie powinny dziwić - napisał na Facebooku szef polskiego rządu.

Premier powiedział, że polska delegacja przyjechała do Davos także z własnymi rozwiązaniami dla Europy w obszarze innowacji fiskalnych.

- Proponujemy program Tax Solidarity (podatek solidarnościowy). Debata na ten temat w Polish House Davos z udziałem sekretarza generalnego OECD Angela Gurrii i ministra ekonomii i finansów Francji Bruno Le Maire cieszyła się ogromnym zainteresowaniem" - napisał premier.

Jak wskazywał, "170 miliardów euro, które rocznie tracą obywatele UE przez raje podatkowe czy karuzele VAT-owskie to temat, który jest tu (w Davos) szeroko dyskutowany".

Jacek Sasin 1200.jpg
Davos 2020. Jacek Sasin: polskie firmy są coraz silniejsze

"Polski dom" w Davos

PZU i Pekao zorganizowały w czasie Forum Dom Polski, w którym promowane są rodzimy biznes i kultura, odbywają się też debaty dotyczące gospodarki.

Odwiedzający mogą się tez zapoznać z sylwetkami znanych Polaków.

PolskieRadio24.pl, IAR/PAP, md