Logo Polskiego Radia
IAR / PAP
Stanisław Brzeg-Wieluński 13.02.2020

Musisz zastrzec ukradzione dokumenty, bo wyłudzą kredyt na twoje nazwisko

Jeśli ukradną ci portfel i dokumenty, zgłoś to do od razu w dowolnym oddziale banku, aby złodziei  nie zdążył wyłudzić kredytu na twoje nazwisko.  Wszystkie banki w Polsce mają system do powiadamiana innych instytucji finansowych o kradzieży zgłoszonego dowodu lub paszportu.

Od paru lat lawino rośnie fala tego typu wyłudzeń. Dlatego warto samemu sprawdzać, czy ktoś znając np. nasz pesel już nie wyłudził pieniędzy z banku.

Jak podaje BIK, codziennie – z weekendami włącznie – odnotowuje się w Polsce 17 prób wyłudzeń. W pierwszej trójce województw najbardziej narażonych na wyłudzenia kredytów w IV kwartale ubiegłego roku znaleźli się mieszkańcy Podkarpacia (251), województwa łódzkiego (196) i opolskiego (152). Dla porównania na Mazowszu udaremniono 71 takich prób, ale łącznie na najwyższą kwotę w kraju – na 16,2 mln zł.

Alert BIK czuwa non-stop

– Aktywny Alert pełni rolę autopilota, który raz aktywowany zapewnia ochronę przez 12 miesięcy, działa całą dobę, 7 dni w tygodniu. Dane, jakimi podzieli się ze swoim użytkownikiem, to informacje pobierane online ze wszystkich banków, największych firm pożyczkowych, a także z Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor – informuje Biuro Informacji Kredytowej.

Alert BIK czuwa non-stop, działa jak sygnał ostrzegaczy i pomaga ubiec złodzieja, informując za pośrednictwem wiadomości sms lub e-mail.

4 miliony powiadomień

Jest aktywowany, gdy jakaś instytucja finansowa będzie chciała udzielić kredytu lub pożyczki na nasze dane, jak pojawi się nowe zobowiązanie przypisane do naszych danych, kiedy będziemy sprawdzani w Rejestrze Dłużników BIG InfoMonitor.

 

Alert wysyłany jest dokładnie w momencie, gdy dane klienta są weryfikowane w BIK w związku ze złożonym wnioskiem o kredyt lub pożyczkę, a więc również przy próbie wyłudzenia. Wówczas można natychmiast zawiadomić bank, zapobiec wyłudzeniu i wyjaśnić sprawę. Do tej pory z BIK zostało wysłanych ponad 4 mln alertów.


PolskieRadio24.pl/IAR/PAP/DoS