Logo Polskiego Radia
IAR / PAP
Michał Dydliński 29.02.2020

Jadwiga Emilewicz: wspieranie małych firm jest naszym priorytetem

Naszym celem są małe firmy rodzinne, w ich rozwoju może pomóc Mały ZUS plus - mówiła minister rozwoju Jadwiga Emilewicz. Rada Ministrów podsumowała pierwsze 100 dni rządu Zjednoczonej Prawicy, w tym realizację pięciu zapowiedzi z kampanii przed wyborami parlamentarnymi. 
Posłuchaj
  • Jadwiga Emilewicz: z małego ZUS-u może skorzystać nawet 300 tysięcy firm, a do czwartku zgłosiło się do niego około 240 tysięcy z nich (IAR)
Czytaj także
  • Rząd Mateusza Morawieckiego podsumowuje sto dni działania
  • Jadwiga Emilewicz: wspieranie małych firm to jeden z naszych głównych celów
  • Minister rozwoju: program Mały ZUS Plus może być dużym wsparciem dla małych przedsiębiorstw

Mały ZUS plus to rozszerzenie ulgi wprowadzonej w 2019 r. Obowiązuje od 1 lutego br. Są to niższe, proporcjonalne do dochodu składki na ubezpieczenie społeczne dla najmniejszych przedsiębiorców. Mogą z niego korzystać te firmy, których roczny przychód w roku ubiegłym nie przekroczył 120 tys. zł. Rozwiązanie to łączy wysokość składek ubezpieczeniowych z dochodem osiąganym w roku poprzednim, a nie - jak w przypadku Małego ZUS-u - z przychodem.

Pomoc dla najmniejszych firm

- Dzisiaj rozmawiamy o jednej z obietnic wyborczych, o Małym ZUS-ie plus. To był jeden z elementów "piątki", obietnicy złożonej na 100 dni. To pierwsza ustawa, którą przyjęliśmy w tej nowej kadencji. To właśnie taki element, który ma wspierać tych najmniejszych, tych, którzy zaczynają, albo tych, którzy znaleźli się w przejściowych kłopotach - powiedziała Jadwiga Emilewicz. Jak dodała, Mały ZUS plus to rozwiązanie, z którego może skorzystać - jak wynika z szacunków - około 300 tys. małych firm.


premier 1200 pap.jpg
Podsumowanie 100 dni rządu. Premier: polska gospodarka radzi sobie na świecie coraz lepiej

- Do czwartku zgłosiło się już około 240 tys. Zatem zapraszamy, bo czas mamy do poniedziałku. Ci, którzy się kwalifikują mogą się zgłaszać do najbliższego poniedziałku - mówiła szefowa resortu rozwoju.

Ulga dla biznesu

Szefowa resortu rozwoju wskazywała, że zainteresowani przedsiębiorcy mogą stronie internetowej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych znaleźć kalkulator, gdzie można obliczyć, czy przedsiębiorca kwalifikuje się, czy nie i jakiej wysokości powinien płacić składki.

- To rozwiązanie jest naprawdę dla małych firm. Ono ma służyć temu, abyśmy kumulowali kapitał, abyśmy inwestowali, abyśmy mogli się rozwijać - powiedziała. I jak dodała, "naszym celem są małe firmy rodzinne, chcemy aby dostawały wiatru w swoje rozwojowe żagle".

- Z rozwiązaniem takim jak Mały ZUS plus mogą bezpiecznie wypływać ze swoich portów - zaznaczyła.

Występujący razem z nią przedsiębiorca Adam Zych chwalił Mały ZUS plus.

- Taka ulga bardzo może pomóc przedsiębiorcy, który będzie mógł się skupić na innych rozwiązaniach - powiedział.


Według niego, największym wyzwaniem dla polskich przedsiębiorców jest struktura światowej gospodarki.

Kto nie skorzysta z programu?

Koszt Małego ZUS plus dla budżetu resort rozwoju szacuje na 1,3 mld zł rocznie - tyle ma zostać w kieszeniach przedsiębiorców. Z ulgi nie mogą skorzystać jednocześnie rozliczający się w formie karty podatkowej i zwolnieni z VAT, świadczący działalność na rzecz byłego pracodawcy czy uprawnieni do opłacania preferencyjnych składek ZUS. Są z niej też wykluczeni przedsiębiorcy prowadzący działalność krócej niż przez 60 dni w poprzednim roku kalendarzowym, twórcy, artyści, wolne zawody.

PolskieRadio24.pl, IAR/PAP, md