Logo Polskiego Radia
IAR / PAP
Stanisław Brzeg-Wieluński 04.03.2020

Samorządowcy Dolnego Śląska przywracają nieczynne połączenia kolejowe

Samorząd województwa dolnośląskiego, przejmując nieczynne od lat linie kolejowe, chce przywrócić połączenia z niemal 30 miastami w regionie. - Dzięki samorządom kolej mogłaby wrócić do ponad setki miast w Polsce - uważa wiceprzewodniczący klubu radnych Bezpartyjni Samorządowcy w Sejmiku Województwa Dolnośląskiego Patryk Wild.

W ubiegłym roku samorząd województwa dolnośląskiego przejął od PKP SA około 100 kilometrów linii kolejowych, które od lat są nieczynne. To między innymi trasy Kobierzyce – Niemcza – Piława Górna, Jerzmanice Zdrój – Lwówek Śl. Wcześniej  dostali od PKP linę do Bielawy, na której, po remoncie, już uruchomiano połączenia kolejowe. Pod zarządem samorządu są też wyremontowane i użytkowane linie z Wrocławia do Trzebnicy oraz linia łącząca Szklarską Porębę z czeskim Harrachovem, która jest najwyżej położoną, czynną trasą kolejową w Polsce.

Przywrócili 60 km lokalnych połączeń

Samorząd województwa dolnośląskiego jest obecnie na etapie przejmowania kolejnych linii kolejowych, tym razem od PKP PLK. To nieczynne od lat linie do Świeradowa-Zdrój, Karpacza, Góry Śl. oraz Chocianowa – łącznie około 60 kilometrów tras kolejowych.

-My, jako samorząd województwa dolnośląskiego, chcemy na naszym terenie w najbliższych latach przejąć i przywrócić połączenia kolejowe na nieczynnych od lat liniach, o łącznej długości 350 kilometrów - mówił Patryk Wild.
-Na liniach przejętych przez samorząd jeździ właściwie tylko jego przewoźnik – Koleje Dolnośląskie, a zatem absurdem jest, aby ta infrastruktura była zarządzana centralnie - dodaje Patryk Wild.

Samorządowcy mogą przywrócić połączenia towarowe

Na niektórych przejmowanych przez samorząd województwa dolnośląskiego liniach, oprócz pociągów pasażerskich Kolei Dolnośląskich, mógłby też jeździć składy towarowe, transportujące kruszywa z kamieniołomów. -To się opłaca państwu polskiemu, to pomysł systemowo logiczny, a my mamy wyspecjalizowaną strukturę do zarządzania koleją, w postaci Dolnośląskiej Służby Dróg i Kolei - powiedział Patryk Wild.

Dolnośląski samorządowiec zwrócił uwagę, że przywracając nieczynne od lat połączenia kolejowe, samorząd likwiduje wykluczenia transportowe na Dolnym Śląsku. W ciągu najbliższych lat władze województwa chcą przywrócić połączenia kolejowe do blisko 30 miasta w regionie. -Zadaniem na tę i kolejną kadencję samorządu, jest doprowadzenie publicznego transportu regionalnego do każdej gminy w województwie - stwierdził Wild.

Dolny Śląsk chce mieć dostęp do rządowych programów

Patryk Wild podkreślił, że choć rząd wspiera dolnośląskie samorząd w przejmowaniu nieczynnych linii kolejowych, to chcieliby mieć większy dostęp do rządowych funduszy na rozwój kolejnictwa. I tak się stanie, bo podpisana dziś przez prezydenta Andrzeja Dudę Ustawa Kolej Plus, przewiduje bezpośrednie wsparcie dla samorządów, odtwarzających lokalne połączenia kolejowe.


PolskieRadio24/IAR/PAP/sw