Logo Polskiego Radia
IAR / PAP
Stanisław Brzeg-Wieluński 19.03.2020

"Krok w pożądanym kierunku, ale niewystarczający". Branża turystyczna o "tarczy antykryzysowej"

"Tarcza antykryzysowa" to krok w pożądanym kierunku, ale niewystarczający, potrzebne jest bezzwrotne wsparcie finansowe, które pozwoli "wyzerować"licznik zobowiązań i zapewnić płynność finansową - uważa Polska Izba Przemysłu Targowego.

Polska Izba Przemysłu Targowego podała, że straty dla branży to 150 mln zł miesięcznie.


Pomimo dużej kwoty przeznaczonej na działania osłonowe w ramach "tarczy antykryzysowej" wiele branż, w tym targowa czy turystyczna, może mieć trudności z zaspokajaniem zobowiązań.


Według Beaty Kozyry, prezes Polskiej Izby Przemysłu Targowego (PIPT), przez kolejne tygodnie będą narastać długi przedsiębiorstw.

- Nawet jeśli przetrwają one kryzys, to zobowiązania, jakie pozostaną do spłacenia po prolongatach składek ZUS, podatków czy zaciągniętych kredytach spowodują, że firmy, które (jeśli w ogóle) wyjdą z kryzysu, nie będą w stanie zarobić na spłatę zadłużenia, ani tym bardziej nie będą w stanie się rozwijać - wskazała Kozyra.

Dlatego pakiet powinien zostać uzupełniony o dodatkowe instrumenty wsparcia. - Wierzymy, że opinie środowisk gospodarczych, także nasze, zostaną wzięte przez stronę rządową pod uwagę w toku dalszych prac i ostateczny kształt "tarczy antykryzysowej" zapewni naszym branżom możliwość dalszej egzystencji i rozwoju - podsumowała Kozyra.

PolskieRadio24/IAR/PAP/sw