Logo Polskiego Radia
PAP
Adam Kaliński 24.03.2020

Płyn do dezynfekcji, odzież ochronna. Produkcja trwa "7 dni w tygodniu, 24 godz. na dobę"

Opakomet Kraków ruszył z produkcją pojemników do płynu dezynfekcyjnego, natomiast Opakomet Łowicz pozyskuje fizelinę, z której powstają kombinezony ochronne - poinformował wiceprezes Agencji Rozwoju Przemysłu Paweł Kolczyński.

Wiceprezes wskazał, że Opakomet Kraków i Opakomet Łowicz to kolejne spółki z grupy kapitałowej ARP, które włączyły się do walki z epidemią koronawirusa.

1200_koronawirus_PAP.jpg
Sasin: spółki Skarbu Państwa przekazały ponad 70 mln zł na walkę z koronawirusem

- W Krakowie przez 24 godzin na dobę, 7 dni w tygodniu produkowane są pięciolitrowe kanistry, do których rozlewany jest płyn do dezynfekcji rąk, wytwarzany przez PKN Orlen i KGHM - poinformował Kolczyński. Dodał, że do produkcji wdrażane są też butelki jednolitrowe, które będzie można kupić na stacjach benzynowych. Zaznaczył, że rośnie również zainteresowanie ofertą prywatnych firm, które produkują środki dezynfekcyjne.

koronawirus-bezpieczenstwo-Polska-pap-1200.jpg
Zero tolerancji dla żerowania na epidemii. Jest ruch Ministerstwa Cyfryzacji

Z kolei Opakomet Łowicz, który na co dzień specjalizuje się w produkcji opakowań z aluminium (np. tubek do pasty do zębów), zajął się wytwarzaniem i pozyskiwaniem materiałów niezbędnych do wyrobu kombinezonów ochronnych. Jak wskazał wiceszef Agencji, zakład "jest pośrednikiem, który zabezpiecza część potrzeb w zakresie odzieży ochronnej wskazanych przez Ministerstwo Zdrowia". Pierwsza partia sześciu tysięcy kombinezonów ma zostać dostarczona we wtorek.

W walkę z koronawirusem włączył się też wrocławski Dozamel, który specjalizuje się m.in. w produkcji artykułów BHP. Obecnie – jak poinformował Kolczyński – dostarcza on rękawice i sprzęt ochrony do kilkunastu placówek zdrowia na Dolnym Śląsku.

Wiceprezes podkreślił, że spółki Skarbu Państwa mają też obowiązek realizować cele społeczne.

PAP, PR24, akg