Logo Polskiego Radia
IAR
Karol Kozłowicz 26.03.2020

212 mld zł na wsparcie dla Polaków. Rząd przyjął pakiet dotyczący "tarczy antykryzysowej"

Rząd przyjął pakiet dotyczący "tarczy antykryzysowej". Zakłada on między innymi ochronę zatrudnienia i zachowanie płynności finansowej w firmach.
Premier Mateusz MorawieckiPremier Mateusz MorawieckiKrystian Maj/KPRM/Twitter/@PremierRP

Na pakiet składają się: projekt ustawy o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 (specustawa); projekt ustawy o udzielaniu pomocy publicznej w celu ratowania lub restrukturyzacji przedsiębiorców (polityka nowej szansy); projekt ustawy o zmianie ustawy o systemie instytucji rozwoju (PFR).

morawiecki usmiechenity east news 1200.jpg
Premier: "tarcza antykryzysowa" to największy polski pakiet wsparcia w historii

Projekty ustaw opracowały: Ministerstwo Rozwoju; Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej; Ministerstwo Finansów; ZUS; KNF; PFR; MS; MSWiA, pod nadzorem KPRM.

>>>[CZYTAJ TEŻ] W założeniach "tarczy antykryzysowej" elementy dotyczące wsparcia rolnictwa

Co jeszcze w pakiecie?

Pakiet przewiduje poza tym pokrycie przez państwo składek do ZUS przez 3 miesiące za: osoby pracujące w mikrofirmach zatrudniających do 9 osób, założonych przed 1 lutego tego roku; osoby samozatrudnione o przychodzie poniżej 3-krotności przeciętnego wynagrodzenia, zarejestrowanych przed 1 lutego tego roku; świadczenie postojowe w kwocie do około 2 tys. zł - dla zleceniobiorców (umowa zlecenia, agencyjna, o dzieło) i samozatrudnionych, jak również dofinansowanie wynagrodzeń pracowników i uelastycznienie czasu pracy - dla firm w kłopotach, korzystniejsze zasady rozliczania straty.

W pakiecie jest mowa również o ułatwieniach dla branży turystycznej; umożliwienie sklepom - w niedziele objętym zakazem handlu - przyjmowania towaru, rozładowywania go oraz wykładania na półki; przedłużenie legalnego pobytu i zezwoleń na pracę dla obcokrajowców; zwalnianie z naliczania kar umownych za - związane z epidemią - opóźnienia przy realizacji przetargów; gwarancje de minimis z BGK.

Szacowana wartość pakietu działań osłonowych dla gospodarki to około 212 miliardów złotych.

koz