Logo Polskiego Radia
PAP
Michał Dydliński 08.04.2020

Rośnie liczba zgłoszeń o pomoc z tarczy antykryzysowej. Jest już ich blisko 400 tysięcy

Złożono już ok. 398,8 tys. wniosków o skorzystanie z rozwiązań oferowanych w ramach tarczy antykryzysowej - poinformowało Ministerstwo Rozwoju. Najwięcej z nich dotyczy zwolnienia ze składek ZUS na trzy miesiące.
  • Ministerstwo Rozwoju: złożono już prawie 400 tys wniosków o pomoc ze specustawy
  • Najwięcej - dotyczy zwolnienia ze składek ZUS na 3 miesiące, które przysługuje mikrofirmom
  • Władze już pracują nad nowym pakietem rozwiązań dla firm

Jak czytamy w komunikacie, najwięcej wniosków (288 tys. 421) dotyczy zwolnienia ze składek do ZUS za marzec - maj 2020 r. Kolejne dotyczą świadczenia postojowego dla osób prowadzących działalność gospodarczą (61 tys. 601) oraz dofinansowania do wynagrodzeń w okresie przestoju ekonomicznego, dofinansowania do wynagrodzeń w okresie obniżonego wymiaru czasu pracy (3 tys. 974 wniosków).


komputer dziecko ojciec1200.jpg
Tarcza antykryzysowa rozszerzona o udogodnienia cyfrowe. Sprawdź jakie



O pożyczki dla mikroprzedsiębiorców złożono 36 tys. 778 wniosków, a 4 tys. 28 – w sprawie świadczenia postojowego dla umów cywilnoprawnych; o odroczenia lub rozłożenia składek ZUS bez opłat złożono 4 tys. 33 wniosków - dodano.

Resort: duże zainteresowanie wsparciem

Według resortu rozwoju "dane te pokazują, że rozwiązania pomocowe zawarte w tarczy antykryzysowej spotkały się już z bardzo dużym zainteresowaniem ze strony przedsiębiorstw". Przypomniano, że zgodnie z badaniem Polskiego Instytutu Ekonomicznego ponad połowa (56 proc.) ankietowanych przedsiębiorstw planuje skorzystać z dofinansowania do utrzymania pracowników w zatrudnieniu, przewidzianego w tarczy antykryzysowej.

- Najbardziej zainteresowane tym rozwiązaniem są duże firmy (90 proc. wskazań), a także sektor handlowy (63 proc.) - zaznaczono.

Tarcza, jak wskazano, koncentruje się na zapewnieniu bezpieczeństwa pracowników oraz zachowaniu płynności i ciągłości funkcjonowania przedsiębiorstw.

Tarcza 2.0

Jednocześnie trwają prace rządowe i parlamentarne nad rozszerzeniem pakietu pomocy dla firm. Wśród propozycji jest m.in. rozszerzenie katologu firm, które uzyskałyby prawo do zwolnienia ze składek ZUS - w tym przypadku chodzi o firmy zatrudniające od 10 do 49 osób, które miałyby mieć 50-procentową ulgę przy płatności składek. W planach jest też m.in. wydłużenie okresu płacenia "postojowego" do trzech miesięcy oraz wprowadzenie dodatkowego zasiłku dla rolników, którzy są objęci kwarantanną.

PolskieRadio24.pl, PAP, MR, md