Logo Polskiego Radia
PolskieRadio 24
Michał Dydliński 08.05.2020

Kolejne stacje ładowania pojazdów elektrycznych. Nowa inwestycja Grupy Energa

Energa Obrót z Grupy Energa oddała do użytku siedem nowych stacji ładowania pojazdów elektrycznych, które zlokalizowane są w Trójmieście, Jastarni, Pucku i Kosakowie na Pomorzu, a także w Płocku na Mazowszu. W całej sieci spółki działają już 43 takie instalacje.

Zgodnie ze strategią biznesową rozwoju elektromobilności Grupy Energa, stacje ładowania zlokalizowane są w miejscach mogących zapewnić jak największe zainteresowanie. Dlatego nowe urządzenia znajdują się przy obiektach hotelowych – Dom Zdrojowy w Jastarni, Marriott Resort & SPA w Sopocie – a także centrach handlowych – Galeria Arkadia w Pucku, Galeria Szperk w Kosakowie – czy przy kompleksach biurowych – Inopa i Torus w Gdańsku – oraz jednostkach samorządowych – Urząd Miasta Płocka.

Stacje ładowania na... słupach oświetleniowych

Energa Obrót oddała do użytku siedem nowych stacji ładowania pojazdów elektrycznych. Łącznie w ramach sieci spółki działają już 43 tego typu obiekty, oferując 83 punktów ładowania. Nowe ładowarki pojawiły się na terenie Trójmiasta, a także w Jastarni, Pucku, Kosakowie i Płocku. Pięć z nich to standardowe stacje AC, a dwie – w Gdańsku i Pucku – szybkiego ładowania DC.

Spółka podkreśla, że ma w planach dalszy rozwój swej sieci, a kolejne inwestycje są już w trakcie przygotowań.

– Oprócz tego, spółka Energa Oświetlenie planuje pilotażowe instalacje stacji ładowania na słupach oświetleniowych – podała Grupa Energa w komunikacie. Dwa z trzech planowanych urządzeń o mocy w przedziale od 3,7 do 22 kW powstaną w Gdyni, lokalizacja ostatniego jest obecnie ustalana.
Według inżynierów Energi stacje instalowane na oświetleniu ulicznym są szybsze i tańsze w budowie, a przy tym wszechstronne – po prostej modyfikacji mogą ładować nie tylko samochody, ale również hulajnogi czy rowery elektryczne.

samochody elektryczne ekologia 1200.jpg
Katowice stolicą elektromobilności. Nowa inwestycja koncernu TAURON



Zainteresowanie elektromobilnością rośnie

Według Grupy Energa, zainteresowanie polskich konsumentów elektromobilnością rośnie, na co wyraźnie wskazują dane z Licznika Elektromobilności, prowadzonego przez Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego. Według publicznych danych na koniec I kwartału tego roku w Polsce zarejestrowano ok. 10,7 tys. samochodów elektrycznych, przy czym w tym samym okresie 2019 r. było ich o ponad połowę mniej, ok. 4,9 tys.

Z końcem kwietnia PKN Orlen, mający swą siedzibę w Płocku, nabył 80 proc. akcji Grupy Energa, stając się tam właścicielem ok. 85 proc. ogólnej liczby głosów na Walnym Zgromadzeniu. Jak informował wówczas płocki koncern, tym samym formalnie stał się on właścicielem firmy z Gdańska. PKN Orlen podkreślał, iż przejęcie kapitałowe Grupy Energa to największa tego typu transakcja na polskim rynku paliwowo-energetycznym. Według niego, jest to jeden z elementów budowy multienergetycznego koncernu, którego plan zakłada również przejęcie gdańskiej Grupy Lotos.


PolskieRadio24.pl/IAR/PAP/DoS, md