Logo Polskiego Radia
PAP
Michał Dydliński 30.07.2020

Zmiany w Kodeksie spółek handlowych. Do końca roku pojawi się nowelizacja prawa

Do końca tego roku powstanie nowelizacja Kodeksu spółek handlowych – zapowiedziała Kancelaria Prezesa Rady Ministrów. Prace nad projektem trwają w Ministerstwie Aktywów Państwowych. Jedną z głównych zmian jest wprowadzenie tzw. prawa holdingowego.

"Od momentu wejścia w życie Kodeksu spółek handlowych 15 września 2000 r. rzeczywistość gospodarcza w Polsce uległa licznym przeobrażeniom i znacznie odbiega od stanu sprzed niespełna 20 lat. Lata dynamicznego rozkwitu gospodarki przyniosły wiele przykładów wskazujących, że równolegle z ułatwieniami dla prowadzenia biznesu (w tym w strukturze grup spółek) prace legislacyjne powinny skupiać na się również na wzmocnieniu instrumentów służących wewnętrznemu nadzorowi podmiotów prowadzących działalność ekonomiczną" – przekonują twórcy projektu nowelizacji.

firma-1200-sh.jpg
Wchodzi w życie dyrektywa o delegowaniu pracowników. Firmy z dodatkowymi kosztami i obowiązkami

Rada nadzorcza partnerem zarządu

Proponowana nowelizacja Kodeksu skupia się na wprowadzeniu do polskiego prawa spółek handlowych regulacji prawnej tzw. prawa holdingowego. Wedle twórców projektu ureguluje to relacje prywatno-prawne pomiędzy spółką dominującą i jej spółkami zależnymi, w sposób uwzględniający interes wierzycieli, członków organów oraz drobnych wspólników (akcjonariuszy) zwłaszcza spółki zależnej.

Kolejną zasadniczą częścią projektowanej nowelizacji jest próba zmiany sposobu myślenia o radzie nadzorczej – z pojmowania jej jako organu czysto kontrolnego w kierunku organu będącego równoprawnym partnerem zarządu, mającym dostęp do informacji oraz do realnych instrumentów nadzoru.

"To istotny krok w obszarze zapewnienia bezpieczeństwa spółek, jak i ich otoczenia" - napisano w uzasadnieniu.

Szczegółowe wytyczne dla menadżerów

Projektowana regulacja ma stworzyć warunki prawne przyczyniające się do wzmocnienia nadzoru realizowanego przez właścicieli oraz rady nadzorcze, które to organy mając realny dostęp do wszelkich rzetelnych i kompletnych informacji odnoszących się do spółki będą mogły w profesjonalny sposób pozostawać adekwatnym partnerem do dyskusji z zarządem.

Oprócz obowiązku zarządu do udzielania – z własnej inicjatywy – radzie nadzorczej określonych informacji o spółce nowelizacja porządkuje również m.in. kadencje i mandaty członków organów menadżerskich, oraz wprowadza przepisy o obowiązku lojalności i zachowania tajemnicy nawet po wygaśnięciu kadencji członka rady nadzorczej.

PolskieRadio24.pl/IAR/PAP/DoS, md