Logo Polskiego Radia
IAR / PAP
Jarosław Krawędkowski 07.11.2020

Rząd wprowadza 10 działań antykryzysowych dla firm. Zobacz jakich

Rząd przygotował kolejne działania antykryzysowe dla firm w związku z wprowadzonymi nowymi obostrzeniami w gospodarce. Chodzi m.in. o wydłużenie programu Tarczy Finansowej PFR dla dużych firm czy dofinansowanie zatrudnienia dla wszystkich branż.

W związku z nowymi obostrzeniami, które dotkną część branż, m.in. handel czy usługi hotelarskie, rząd przygotował 10 działań antykryzysowych dla przedsiębiorców.


Posłuchaj
00:23 premier.mp3 Rząd obiecuje jak najszybsze wprowadzenie w życie przepisów wspierających przedsiębiorców, którzy ucierpią w wyniku obostrzeń związanych z pandemią. Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że nowe przepisy będą dotyczyć najbardziej zagrożonych branż./IAR.

 Nowe kroki w walce z koronawirusem – ostatni etap przed narodową kwarantanną.

➡️Czytaj więcej: https://t.co/NtTZv0hhr3 pic.twitter.com/cTw2Jcdkjj

  1. shutterstock_pfr1200.jpg
    Zmiany warunków dla przedsiębiorców korzystających z Tarczy Finansowej PFR. Kolejne branże mogą liczyć na wsparcie

- Pierwsze to dofinansowanie kosztów stałych dla MŚP z branż najbardziej dotkniętych restrykcjami. Chodzi o subwencje w ramach Tarczy Finansowej PFR w wysokości do 70 proc. niepokrytych przychodami kosztów stałych pod warunkiem spadku przychodów o 30 proc. względem tego samego okresu 2019 r. Rozwiązanie to będzie adresowane dla branż objętych restrykcjami sanitarnymi.

- Drugie działanie to umorzenie subwencji z Tarczy Finansowej z PFR.

– Umorzenie subwencji finansowych z PFR dla MŚP dla sektorów objętych restrykcjami sanitarnymi pod warunkiem skumulowanego spadku przychodów od marca 2020 r. do marca 2021 r. o co najmniej 30 proc. – napisano.

Wydłużenie obowiązywania Tarczy Finansowej

 - Trzecie działanie to wydłużenie programu Tarczy Finansowej dla dużych firm do 31 marca 2021 r. (czas na złożenie wniosku) oraz do 30 czerwca 2021 r. (wypłaty).


kościński 1200 pap.jpg
Będzie wsparcie dla kolejnych sektorów dotkniętych obostrzeniami. Zapowiedź ministra finansów

Zostanie zmieniona zasada liczenia szkody z powodu COVID-19 w pożyczkach preferencyjnych z obecnego marzec–sierpień 2020 r. na marzec 2020 r.–marzec 2021 r., zgodnie z pierwotnym kształtem programu. Zapowiedziano wdrożenie szybkiej ścieżki dla dużych MŚP. To rozwiązanie jest adresowane do dużych firm, dużych MŚP i dotyczy wszystkich branż.

  1. shutterstock złotówki gotówka pieniądze 1200.jpg
    Antykryzysowa Tarcza Branżowa: 1,8 mld zł dla firm w związku z COVID-19

- Kolejne działanie to pożyczki długoterminowe z gwarancją dla wszystkich branż oraz tych objętych restrykcjami sanitarnymi.

– Kontynuacja gwarancji de minimis dla MŚP oraz gwarancji płynnościowych dla dużych firm. Konsultacje z Komisją Europejską możliwości dopłat na pokrycie rat dla pożyczek na okres 6 lat dla branż dotkniętych restrykcjami – wyjaśnia rząd.

- W ramach piątego działania przewidziano dofinansowanie zatrudnienia we wszystkich branżach. Tutaj następuje kontynuacja dopłat do miejsc pracy z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych w postaci postojowego i obniżonego wymiaru czasu pracy.

Dofinansowanie leasingu dla branży transportowej

- Kolejne działanie to przedłużenie postojowego dla branż objętych restrykcjami sanitarnymi.

- Następne zakłada zwolnienie tych samych branż ze składek ZUS.

- W ramach kolejnego działania rząd zakłada dofinansowanie zmiany zakresu działalności w ramach dotacji na biznes. W tym przypadku rośnie m.in. kwota dotacji z 6-krotności do 8-krotności średniego wynagrodzenia. Rozwiązanie to również adresowane jest do branż objętych restrykcjami sanitarnymi.

- Polityka drugiej szansy – to dziewiąte działanie, które przewidziane jest dla przedsiębiorstwa w restrukturyzacji. Zakłada ono dofinansowanie przez ARP kosztów związanych z restrukturyzacją przedsiębiorstw.

- Ostatnie – dziewiąte działanie – to dofinansowanie leasingu dla branży transportowej. W tym przypadku ma nastąpić pokrycie kosztów leasingu przez ARP.

PolskieRadio24.pl/PAP/DoS, jk