Logo Polskiego Radia
IAR
Tomasz Kamiński 21.09.2010

Mamy 170 mln nieważnych pieniędzy

Tylko do końca roku można wymieniać stare monety i banknoty w Narodowym Banku Polskim lub innym krajowym banku, prowadzącym obsługę kasową.
Mamy 170 mln nieważnych pieniędzySXC

Zakończy się tym samym denominacja, która rozpoczęła się 1 stycznia 1995 roku. NBP podaje, że ludzie cały czas wymieniają stare pieniądze na nowe. Rocznie wartość tych wymian to milion nowych złotych.

Z danych NBP wynika, że w obiegu są jeszcze stare pieniądze o wartości ponad 170 milionów złotych. Prawdopodobnie Polacy postanowili zachować je sobie na pamiątkę. Paweł Niemczyk z Antykwariatu Numizmatycznego powiedział, że niektóre z tych banknotów mogą być bardzo cenne. Jeżeli są w doskonałym stanie, to mogą kosztować nawet kilka tysięcy złotych. Szczególnie cenne są te, które mają niskie oznaczenie serii na przykład AA, lub oznaczenie serii zastępczej YA lub YZ.

Michał Rudy z Departamentu Emisyjno-Skarbcowego NBP przypomniał, że głównym powodem przeprowadzenia denominacji było ułatwienie ludziom obrotu pieniędzmi. W obiegu było 15 różnych banknotów, do tego dochodziły jeszcze monety. Duża ilość cyfr sprawiała, że odczytanie cen produktów było czasami kłopotliwe.

Dodatkowo w nowych banknotach wprowadzono znacznie więcej zabezpieczeń, zatem zmniejszył się proceder podrabiania polskich banknotów.

Przed denominacją były duże obawy, że Polacy będą mieli trudności z przestawieniem się na mniejsze nominały. Wprowadzono zatem okres przejściowy - przez dwa lata ludzie mogli płacić zarówno starymi, jak i nowymi pieniędzmi. Po 15 latach niewiele osób pamięta wygląd starych banknotów i często nie są w stanie wymienić chociaż jednej osoby, która na tych pieniądzach widniała.

tk