Logo Polskiego Radia
PolskieRadio24.pl
Adam Kaliński 02.12.2020

Grudzień z rekordami na Wall Street. Optymizm niosą szczepionki i aktywność chińskich fabryk

Amerykańskie indeksy giełdowe S&P 500 i Nasdaq Composite podskoczyły we wtorek do rekordowych poziomów. Inwestorzy liczą na to, że szczepionka na COVID-19 będzie dostępna wkrótce. Zadowalające są również perspektywy powrotu szybkiego ożywienia gospodarczego oraz optymistyczne dane z chińskich fabryk.

Inwestorzy bardzo uważnie śledzą informacje dotyczące szczepionek i ewentualnego rozpoczęcia globalnych dostaw. Producenci leków już składają dokumenty w celu uzyskania zezwoleń. Pfizer Inc zyskał ok. 4,5 proc. po tym, jak wspólnie z BioNTech, złożył wniosek o warunkowe zatwierdzenie szczepionkę do Europejskiej Agencji Leków. Również Moderna Inc., która również wystąpiła o taką autoryzację, bije rekordy. Co prawda wczoraj akcje spółki spadły o 9 proc., ale wycofanie nastąpiło z rekordowego poziomu osiągniętego poprzedniego dnia.

 Kiedy pojawiają się wiadomości o szczepionkach, to pojawia się tez optymizm u inwestorów – powiedział Bill Northey, starszy dyrektor inwestycyjny w US Bank Wealth Management w Minneapolis.

Silny wzrost aktywności fabryk

Dow Jones Industrial podczas wczorajszego zamknięcia wzrósł o 0,63 proc. i wyniósł 29 823,92 pkt. S&P 500 zwyżkował o 1,13 proc. i wyniósł 3662,45 pkt., natomiast Nasdaq Comp. poszedł w górę o 1,28 proc. do 12.355,11 pkt.

AUTO ELEKTRYCZNE.jpg
Chińscy producenci aut elektrycznych szukają pieniędzy na amerykańskiej giełdzie

 Wierzymy, że wzrost na giełdach może być kontynuowany przy obecnym oczekiwanym tempie przebiegu wprowadzania na rynek szczepionek zgodnie z naszym bazowym scenariuszem, który przewiduje ich powszechną dostępność w drugim kwartale 2021 r. Uważamy również, że podziały na szczytach władzy w USA, które wydają się najbardziej prawdopodobnym rezultatem wyborów, nie będą przeszkodą dla rozwijającego się rynku – powiedział Mark Haefele, dyrektor ds. Inwestycji w UBS Global Wealth Management.

Już przed południem akcje zyskały na wartości dzięki danym wskazującym, że aktywność chińskich fabryk w listopadzie rosła w najszybszym tempie od dekady. Kilka innych krajów również zgłosiło silny wzrost aktywności fabryk. W związku z tym wzrosło wszystkie 11 indeksów sektorowych S&P 500, przy czym usługi komunikacyjne wzrosły o 2,4 proc. i przyniosły największe zyski. Apple zyskał ponad 3 proc.

Pieniądze na pakiet fiskalny

Inwestorzy dobrze odebrali również uwagi sekretarza skarbu USA Steve'a Mnuchina i przewodniczącego Rezerwy Federalnej Jerome'a Powella skierowane do Senackiej Komisji Bankowej, w których zgodzili się co do potrzeby większej pomocy dla małych firm i  wykorzystania 455 mld dolarów w ramach funduszy ratunkowych. Już wcześniej, 19 listopada, Steve Mnuchin nakazał Rezerwie Federalnej, by zamknęła kilka awaryjnych programów pożyczkowych 31 grudnia, a pieniądze z nich przeznaczyła na pakiet fiskalny.

Również ponadpartyjna grupa amerykańskich prawodawców przedstawiła wyliczenia i propozycje o wartości 908 mld dolarów, czego celem jest przełamanie trwającego kilka miesięcy impasu między Demokratami a Republikanami w związku z nową pomocą nadzwyczajną dla małych firm, bezrobotnych, linii lotniczych i innych branż podczas pandemii.

PolskieRadio24.pl/PAP/Bloomberg/Reuters/DoS