Logo Polskiego Radia
PAP
Stanisław Brzeg-Wieluński 23.01.2021

Rekordowy wzrost cen mieszkań w Polsce. Wyprzedził nas tylko Luksemburg

Na tle Europy Polska odnotowała drugi najwyższy wzrost cen transakcyjnych mieszkań w III kw. 2020 r. - wynika z analizy Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE). Ceny najszybciej rosły w Luksemburgu, wolniej m.in. na Słowacji i w Niemczech.

PIE zwrócił uwagę, że po III kwartałach popyt koncentruje się wśród sześciu największych miast wojewódzkich poza Warszawą, tj.: Gdańsku, Gdyni, Krakowie, Łodzi, Poznaniu i Wrocławiu. "W pozostałych miastach wojewódzkich następuje wyraźne spowolnienie" - podsumowano w analizie PIE.

O cenie decyduje lokalizacja 

Według analityków PIE struktura wzrostu cen sugeruje, że sprzedawane są mieszkania w dobrych lokalizacjach. "W III kwartale ceny transakcyjne na rynku wtórnym w 6 wymienionych miastach wzrosły o 12,4 proc. rdr. W tym czasie dynamika cen na rynku pierwotnym spowolniła – obecnie wynosi 7,9 proc." - czytamy w najnowszym wydaniu "Tygodnika Gospodarczego PIE".

W efekcie "relacja cen na rynku wtórnym w stosunku do rynku pierwotnego osiągnęła najwyższy wynik od 2010 r." – 92,3 proc.


gowin free 1200.jpg
"Przyspieszy budowę nowych mieszkań". Jarosław Gowin o programie "Lokal za Grunt"

W cenie są nowe mieszkania

Według analizy PIE odmienne tendencje widoczne są w Warszawie. "Ceny szybciej rosną na rynku pierwotnym, a wzrost spowalnia na rynku wtórnym" - podkreślono w analizie PIE.

Eksperci zwrócili uwagę, że na tle wymienionych miast wyraźnie słabnie popyt w mniejszych ośrodkach – wzrost cen na rynku pierwotnym w 10 największych miastach spowolnił od początku 2020 r. z 10,5 do 4,6 proc., za co w największym stopniu odpowiedzialne były Bydgoszcz, Opole i Zielona Góra.

Rekordy na tle Europy 

"Na tle Europy Polska odnotowuje drugi najwyższy wzrost cen transakcyjnych mieszkań" - zaznaczyli analitycy, powołując się na Indeks HPI (House Price In-dex). Wskazuje on, że ceny w III kwartale 2020 r. były o 10,9 proc. wyższe niż w analogicznym okresie roku ubiegłego.

"Nieco mniejsze wzrosty widoczne były wśród naszych sąsiadów, tj. na Słowacji (8,5 proc.), w Czechach (8,4 proc.) oraz Niemczech (7,8 proc.)" - wyjaśniono. Ceny najszybciej rosną tylko w Luksemburgu (13,6 proc.).


shutt inwestycje 1200.jpg
Polska szybko wróci do inwestycji w nieruchomości komercyjne. Na rynku jest sporo zamrożonego kapitału

Mieszkania wciąż na kredyt 

Jak podkreślił PIE, wzrosła liczba mieszkań nabywanych z wykorzystaniem kredytu mieszkaniowego. Szacunkowy udział mieszkań zakupionych z udziałem środków własnych spadł od początku 2020 r. z 72 proc. do 64 proc.

Ale jednocześnie liczba udzielonych kredytów w III kwartale 2020 roku była niższa o 18,3 proc niż w 2019 r. W sumie przez pierwsze trzy kwartały 2020 r., wartość udzielonych kredytów była o 2,7 mld zł niższa w stosunku do analogicznego okresu 2019 r. (-5,7 proc.).

Jakie perspektywy dla mieszkaniówki ?

W opinii analityków, trzeci kwartał to prawdopodobnie jeden z ostatnich okresów z dobrymi wynikami w budownictwie mieszkaniowym. Do użytku oddano prawie 60 tys. mieszkań, co oznacza 16 proc. wzrost rok do roku. Podobna sytuacja dotyczy mieszkań, których budowę rozpoczęto.

Odwrotnie jednak jest w przypadku wydawanych pozwoleń na budowę – było ich mniej o ok. 3,1 proc. rdr.

"Mniejsza liczba pozwoleń przełoży się na słabsze wyniki budownictwa w 2021 r." - prognozuje PIE.


PR24/PAP/sw