Logo Polskiego Radia
PAP
Tomasz Kamiński 25.10.2010

Rolnicy polubili giełdę?

Zobacz, jakim typem spółek zainteresowali się ludzie prowadzący gospodarstwa rolne.
Rolnicy polubili giełdę?sxc.hu

Do 29 października rolnicy mogą zapisać się na akcje czterech prywatyzowanych spółek inseminacyjnych. Najwięcej chętnych jest na walory Mazowieckiego Centrum Hodowli i Rozrodu Zwierząt w Łowiczu - poinformował prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych Wiktor Szmulewicz.

Chodzi o Stację Hodowli i Unasieniania Zwierząt (SHiUZ) w Bydgoszczy, Wielkopolskie Centrum Hodowli i Rozrodu Zwierząt w Tulcach, Mazowieckie Centrum Hodowli i Rozrodu Zwierząt w Łowiczu oraz Małopolskie Centrum Biotechniki w Krasnem. Są to pierwsze od wielu lat prywatyzacje, które zostały skierowane do rolników.

Pierwszeństwo do kupna akcji tych spółek, należących do Skarbu Państwa, mają ich pracownicy, producenci rolni oraz inseminatorzy. Uprawnionych jest w sumie ponad 409 tys. osób.

Zainteresowanie jest różne, w zależności od regionu. Najwięcej chętnych jest w przypadku SHUiZ w Łowiczu - tam zapisało się już na ok. 70 proc. akcji. O możliwości ich kupna szeroko informowali tam pracownicy stacji, a także izba rolnicza - informuje Szmulewicz. "Pieniądze za akcje rolnicy będą musieli wpłacić prawdopodobnie do końca grudnia" - powiedział PAP.

Szmulewicz przypomniał, że ministerstwo skarbu zapowiadało możliwość zapłaty za akcje w ratach, spłacanych w ciągu 5 lat. Z kolei minister rolnictwa Marek Sawicki powiedział PAP, że rolnicy będą mogli uzyskać preferencyjny kredyt na zakup i jest to lepsze rozwiązanie. Kredyt ma być oprocentowany na 2 proc. w skali roku, a można go będzie zaciągnąć na 8 lat. Kredyt ma być dostępny w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Prezes Izb Rolniczych uważa, że prywatyzację SHUZ-ów ogłoszono w złym czasie, w okresie żniw, powodzi. Jego zdaniem ministerstwo skarbu wyznaczyło także zbyt krótki termin zapisów. Izby chciały, by trwały one do końca lutego; byłoby więcej czasu na szersze poinformowanie rolników o zaletach takiej prywatyzacji - dodał.

Jeżeli akcje spółek inseminacyjnych nie zostaną kupione w całości, przewidziany jest II etap prywatyzacji, Wtedy będą mogły je nabyć grupy producenckie, związki hodowców, spółdzielnie. Reszta niekupionych udziałów zostanie sprzedana na wolnym rynku. SHUZ-y są prywatyzowane zgodnie z zapisami ustawy o komercjalizacji i prywatyzacji, co oznacza, że 15 proc. akcji bezpłatnie otrzymują pracownicy tych spółek.

Stacja Hodowli i Unasieniania Zwierząt w Bydgoszczy specjalizuje się w produkcji nasienia buhajów oraz unasienianiu krów i jałowic. Zajmuje się też pozyskiwaniem i przenoszeniem zarodków u bydła, a także produkcją nasienia od knurów i unasienianiem loch.

Wielkopolskie Centrum Hodowli i Rozrodu Zwierząt w Tulcach zajmuje się sprzedażą nasienia buhajów i knurów oraz świadczy usługi inseminacyjne. Spółka działa w województwach: wielkopolskim i lubuskim.

Mazowieckie Centrum Hodowli i Rozrodu Zwierząt w Łowiczu prowadzi od ponad 50 lat prace hodowlane zwierząt gospodarskich, jak bydło, trzoda chlewna oraz pszczoły.

Małopolskie Centrum Biotechniki w Krasnem działa na terenie województw: podkarpackiego, małopolskiego, śląskiego i opolskiego. Poza siedzibą w Krasnem, będącą głównym ośrodkiem hodowlanym, spółka posiada 9 terenowych komórek organizacyjnych, zajmujących się produkcją nasienia buhajów.

tk