Logo Polskiego Radia
Jedynka
Adam Kaliński 02.07.2021

Ekspert: wprowadzenie 15 proc. stawki podatku korporacyjnego może dać 115 mld dol. przychodów

130 państw OECD, w tym Polska, porozumiało się w sprawie podatku dla międzynarodowych korporacji. Danina wyniesie minimum 15 proc. i obowiązywać ma od 2023 roku. Zdaniem Piotra Araka dyrektor Polskiego Instytutu Ekonomicznego, który był gościem Programu 1 Polskiego Radia - nigdy do tej pory nie mieliśmy takiej zgody, co do polityki fiskalnej prowadzone w większości krajów świata.

Zdaniem eksperta - jeżeli będzie dochodziło do transferu pieniędzy np. z Polski do Irlandii "to nie możemy płacić niższego podatku niż 15 proc., ale jeżeli realizujemy inwestycje na terenie danego kraju - to np. 9 procentowa stawka podatku korporacyjnego, która obowiązuje w Polsce, czy 5 procentowa stawka podatku korporacyjnego dla firmy innowacyjnej nadal mają zastosowanie".

1200_Google_shutterstock.png
Nowe zasady międzynarodowego opodatkowania "cyfrowych gigantów". Polska wśród 130 krajów-sygnatariuszy oświadczenia

Jak zwrócił uwagę ekspert - w państwach rozwiniętych stawka podatku korporacyjnego jest znacznie wyższa niż w państwach rozwijających się.


Posłuchaj
04:51 _PR1_AAC 2021_07_02-16-32-48.mp3 Gościem Programu 1 Polskiego Radia był Piotr Arak - dyrektor Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Rozmawiał Błażej Prośniewski.

 

Piotr Arak pytany o to, jakie korzyści finansowe odniosą poszczególne kraje po wprowadzeniu tych zmian - odparł, że wprowadzenie minimalnej stawki podatku korporacyjnego wynoszącej 15 proc. może dać 115 mld dolarów przyochodóch podatkowych wszystkim państwom na świecie. Jeszcze większe kwoty wchodzą w grę w przypadku wprowadzenia podatku cyfrowego.

Jeżeli, chodzi o Polskę - stwierdził ekspert - to w przypadku wprowadzenie tylko podatku cyfrowego "może być tak, że zobaczymy kilka mld dodatkowych złotych przychodów w naszym kraju.

Program 1 Polskiego Radia, PR24, akg