Logo Polskiego Radia
PAP
Jarosław Krawędkowski 04.11.2021

13 milionów Polaków korzysta już z profilu zaufanego. Jest przydatny w coraz większej liczbie e-usług

W październiku profil zaufany założyło prawie 170 tysięcy osób, a w sumie korzysta już z niego niemal 13 milionów Polaków - poinformowała KPRM w czwartkowym komunikacie.

Profil zaufany służy potwierdzaniu tożsamości przy korzystaniu z urzędowych e-usług.

13 mln polskich profili zaufanych. W tym roku założono ich ponad 4 miliony

Jak poinformowała kancelaria premiera, w październiku profil zaufany założyło prawie 170 tysięcy osób, a w sumie korzysta już z niego niemal 13 milionów Polaków. Od początku tego roku do 11 października profil zaufany założyło 4 017 656 Polaków. W ubiegłym roku taki wynik osiągnięto na początku grudnia.


e-usługi kierowca samochód 1200.jpg
Kierowcy chętnie korzystają z e-usług. Najczęściej sprawdzają historię pojazdu i punkty karne

Profil zaufany przydatny we wszystkich e-usługach

KPRM wskazało, że profil zaufany jest niezbędny m.in. po to, by uruchomić aplikację mObywatel, czyli cyfrowy portfel na dokumenty, w którym można zawrzeć m.in. odwzorowanie swoich danych z dowodu osobistego (mObywatel), Unijny Certyfkat Covid (UCC), e-recepty, a także mPrawo Jazdy i licznik punktów karnych. W październiku tę aplikację pobrało 458 705 osób.



Według kancelarii premiera, w październiku Polacy sprawdzali punkty karne online 1 374 837 razy.

W ramach e-usług można także sprawdzić historię pojazdu, m.in. czy auto (może też być motocykl lub inny pojazd) nie było kradzione, złomowane, czy nie ma przekręconego licznika. W październiku Polacy skorzystali z niej 21 189 511 razy.



Komunikat informuje, iż polscy kierowcy coraz chętniej korzystają także z e-usługi Zgłoś zbycie lub nabycie pojazdu. W ostatnim miesiącu zrobili to 81 498 razy.


1200 komputer shutterstock.jpg
Coraz szerszy katalog e-usług. Zobacz, jak uzyskać elektroniczny odpis aktów stanu cywilnego



Z kolei z usługi Bezpieczny autobus skorzystano w październiku 108 199 razy.

Polacy korzystają też z innych e-udogodnień

Jak podało KPRM, przez internet można także uzyskać odpis aktu stanu cywilnego, np. aktu urodzenia lub małżeństwa, a także zgłosić narodziny nowego członka rodziny. "W ostatnim miesiącu z tej e-usługi skorzystali rodzice 11 914 maluchów" - pisze KPRM.

Według kancelarii premiera, w październiku Polacy skorzystali z e-meldunku 18 286 razy.

Ułatwienia w e-meldunku

KPRM przypomina także, iż 21 października Prezydent podpisał ustawę o zmianie ustawy o dowodach osobistych oraz niektórych innych ustaw, dzięki której zostaną wprowadzone ułatwienia w e-meldunku.



"Obecnie właściciele nieruchomości meldując się przez internet do elektronicznego wniosku muszą dołączać elektroniczną wersję (lub skan) np. odpisu z księgi wieczystej albo wyciągu z działów I i II księgi wieczystej. Dzięki nowym przepisom nasza e-usługa zostanie zintegrowana z systemem ksiąg wieczystych. Po wdrożeniu zmian osoby, które są właścicielami nieruchomości (i chcą w niej zameldować się online) nie będą musiały już tego udowadniać. Weryfikacja nastąpi automatycznie, bez udziału urzędnika rozpatrującego wniosek" - wskazano w komunikacie.

PAP, jk