Logo Polskiego Radia
PolskieRadio24.pl
Michał Bieńkowski 04.03.2022

Firmy zawieszają działalność w Rosji i na Białorusi. Większe wsparcie Banku Światowego dla Ukrainy

Firmy systematycznie zawieszają działalność w Rosji i na Białorusi. Azjatycki Bank Inwestycji Infrastrukturalnych (AIIB) zdecydował o wstrzymaniu i przeglądzie wszystkich działań związanych z tymi dwoma krajami, a Bank Światowy zwiększył zakres pomocy dla Ukrainy. Narasta ekonomiczna presja na Moskwę i Mińsk.

Kolejne firmy ogłaszają wstrzymanie swojej działalności w Rosji, po tym, jak do politycznej presji, by zaprzestać biznesu w tym kraju, dołączyły sankcje gospodarcze i ograniczenia w dostawach.

W czwartek Ikea ogłosiła, że tymczasowo zamknie sklepy w Rosji i na Białorusi, wskazując na poważne zakłócenia w łańcuchach dostaw i pogorszenie warunków handlowych.

Również hiszpańska marka odzieżowa Mango oznajmiła, że czasowo zamyka swoje sklepy, a także sprzedaż online w Rosji. O wstrzymaniu sprzedaży do Rosji poinformował też brytyjski producent napojów alkoholowych Diageo, który ma w portfolio m.in. markę Smirnoff.

Giganci technologiczni wstrzymują sprzedaż

Google oznajmił w czwartek, że wstrzymał sprzedaż w Rosji reklam online, dotyczy to wyszukiwania w przeglądarce, serwisu YouTube i zewnętrznych partnerów. Na podobny krok zdecydowały się wcześniej Twitter i Snap.

Accenture, firma z branży doradztwa finansowego, oświadczyła, że przerywa działalność w Rosji, gdzie zatrudnia 2 300 pracowników.

Intel i Cisco powiedziały, że wstrzymały sprzedaż w Rosji. Podobnie Apple, który oświadczył, że zawiesił sprzedaż iPhone'ów i innych produktów do tego kraju.

Wstrzymana produkcja w fabrykach

W związku z brakami części coraz więcej producentów samochodowych wstrzymuje produkcję w swoich fabrykach w Rosji, łącznie z AvtoVAZ, największą rosyjską firmą z tego sektora, kontrolowaną przez francuskie Renault.

Nissan przekazał w czwartek, że zawiesza sprzedaż samochodów do Rosji, a japońska Toyota - że od piątku zatrzymuje produkcję w swojej rosyjskiej fabryce i bezterminowo przestaje eksportować pojazdy do tego kraju. Również kanadyjski dostawca motoryzacyjny Magna powiedział, że przerywa pracę sześciu zakładów w Rosji.

Brazylijski producent samolotów Embraer, a wcześniej także Airbus i Boeing przerwały dostawy części do samolotów.

Światowi potentaci żeglugi kontenerowej, MSC i Maersk, zawiesiły wysyłki kontenerów do i z Rosji.


Rosyjski handel zagraniczny. Źródło: PAP Rosyjski handel zagraniczny. Źródło: PAP

Przegląd działań w regionie

Azjatycki Bank Inwestycji Infrastrukturalnych (AIIB) zdecydował o wstrzymaniu i przeglądzie wszystkich działań związanych z Rosją i Białorusią - podała w czwartek na swojej stronie instytucja z siedzibą w Pekinie.

Jak podano w oświadczeniu, bank kieruje swoje myśli i współczucie w stronę wszystkich osób dotkniętych wojną na Ukrainie. Podkreślono, że AIIB jest organizacją wielostronną utworzoną na mocy traktatu międzynarodowego, a przestrzeganie prawa międzynarodowego leży u jej podstaw.

Wskazano, że bank na bieżąco obserwuje sytuację i ocenia jej wpływ na swoje działania, a także gospodarki swoich członków. "My, zarząd, zrobimy wszystko, by zabezpieczyć finansową integralność AIIB w obliczu zmieniającej się sytuacji gospodarczej i finansowej" - zaznaczono. "W tej sytuacji, biorąc pod uwagę najlepszy interes banku, zarząd zdecydował o wstrzymaniu i przeglądzie wszystkich działań związanych z Rosją i Białorusią" - oświadczono.

Jednocześnie zapewniono o gotowości do elastycznego i szybkiego przedłużania finansowania i wspierania członków bezpośrednio lub pośrednio dotkniętych wojną.

Chiny zainicjowały utworzenie AIIB w 2016 r. Instytucja miała rywalizować z amerykańskim Bankiem Światowym. Według strony instytucji Chiny mają 26 proc. praw głosu w AIIB, Rosja - 6 proc.


Wojna na Ukrainie. Źródło: PAP Wojna na Ukrainie. Źródło: PAP

Bank Światowy pomoże Ukrainie

W środę Bank Światowy poinformował, że w związku z rosyjską inwazją na Ukrainę wstrzymał wszystkie programy w Rosji i na Białorusi ze skutkiem natychmiastowym.

Bank Światowy zwiększy pomoc dla Ukrainy, w ramach szybkiej wypłaty, z 317 do 460 mln euro - podał Reuters. Ukraiński rząd mógłby otrzymać fundusze pożyczkowe prawie natychmiast po zatwierdzeniu pomocy przez zarząd instytucji.

Jak podał Reuters, awaryjna wypłata pomocy dla Ukrainy wzrośnie z 317 mln euro (350 mln dolarów) do 460 mln euro (509 mln dolarów). 95 mln euro zwiększonej pomocy poręczy Holandia, resztę Szwecja. Ukraiński rząd mógłby otrzymać fundusze pożyczkowe prawie natychmiast po zatwierdzeniu pomocy przez zarząd Banku Światowego, co - według źródeł agencji - może się stać na początku przyszłego tygodnia.

Wypłata, zorganizowana wyjątkowo szybko jak na bank rozwoju, zapewniłaby Ukrainie gotówkę niezbędną do sfinansowania działań obronnych przed rosyjską inwazją.

- Plan pomocy ma poparcie Stanów Zjednoczonych i innych zachodnich demokracji, które mają przeważającą większość praw głosu w Banku Światowym - powiedziało źródło agencji. Rzecznicy Banku Światowego i departamentu skarbu USA odmówili komentarza.


Uchodźcy z Ukrainy. Źródło: PAP Uchodźcy z Ukrainy. Źródło: PAP

Czytaj także:


PolskieRadio24.pl/ PAP/ Reuters/ mib