Logo Polskiego Radia
IAR
Sylwia Mróz 07.03.2011

Angela Merkel: kobiety mają nadal trudniej na niemieckim rynku pracy

Kanclerz Angela Merkel ubolewa, że Niemcy są na szarym końcu krajów europejskich pod względem liczby kobiet zajmujących kierownicze stanowiska.
Angela MerkelAngela Merkel(fot. PAP/EPA/MAURI RATILAINEN)
Posłuchaj
  • "Mimo to paniom nadal trudniej jest na niemieckim rynku pracy - choć często mają lepsze kwalifikacje niż mężczyźni"
  • "W wielu miejscach świata nie przestrzega się elementarnych praw kobiet, nie mają prawa samodzielnie wychodzić ani decydować, czy chcą iść do pracy. Jest jeszcze wiele niesprawiedliwości, musimy z nią walczyć. Te kobiety potrzebują naszego wsparcia."
  • "Pamiętam to święto za czasów NRD. Wówczas kobiety także nie miały takich samych praw, jak mężczyźni, mimo że były aktywne zawodowo. To był dzień obchodzony hucznie ze względów politycznych. Jako dzieci wręczaliśmy naszym mamom pierwsze wiosenne kwiaty, w moim przypadku były to najczęściej frezje."
Czytaj także

Przemawiając z okazji wtorkowego Międzynarodowego Dnia Kobiet Angela Merkel podkreśliła, że Niemki są coraz aktywniejsze zawodowo. Mimo to paniom nadal trudniej jest na niemieckim rynku pracy - choć często mają lepsze kwalifikacje niż mężczyźni. Jak mówiła, niełatwo jest im też łączyć pracę z życiem rodzinnym.

Kanclerz zaznaczyła, że Organizacja Narodów Zjednoczonych ustanawiając Międzynarodowy Dzień Kobiet chciała zwrócić uwagę na problem nierównego traktowania ze względu na płeć. Angela Merkel wyliczała, że w wielu miejscach świata nie przestrzega się elementarnych praw kobiet. Nie mają prawa samodzielnie wychodzić ani decydować o swojej edukacji i życiu zawodowym. - Te kobiety potrzebują naszego wsparcia - podkreślała w internetowym przemówieniu.

Angela Merkel mówiła też o obchodach Dnia Kobiet w NRD. Jak zaznaczyła, było to święto propagandowe, a sytuacja kobiet we wschodnich Niemczech była trudna. Wówczas panie także nie miały takich samych praw, jak mężczyźni, mimo że były aktywne zawodowo. - To był dzień obchodzony hucznie ze względów politycznych. Jako dzieci wręczaliśmy naszym mamom pierwsze wiosenne kwiaty, w moim przypadku były to najczęściej frezje - wspominała niemiecka kanclerz.

Międzynarodowy Dzień Kobiet ustanowiono w 1910 roku w Kopenhadze w czasie drugiego Międzynarodowego Zjazdu Kobiet Socjalistek. Chodziło o uczczenie demonstracji nowojorskich szwaczek przeciwko złym warunkom pracy.

IAR, sm