Logo Polskiego Radia
IAR
Rafał Kowalczyk 08.03.2011

Rząd przyjmie projekt o OFE. Boni przekona Fedak i Rostowskiego?

Rozpoczęło się posiedzenie rządu dotyczące zmian w systemie emerytalnym. Zgodnie z rządowym projektem zmian składka emerytalna przekazywana do OFE miałaby zostać czasowo zmniejszona z 7,3 do 2,3 procent.
Michał BoniMichał Bonifot. EastNews

Pozostałe 5 procent ma być zaksięgowane na kontach osobistych w ZUS-ie i wydane na wypłatę świadczeń obecnym emerytom.

Od 2013 roku składka odprowadzana do OFE miałaby stopniowo się zwiększać ale jak mówił szef doradców premiera minister Michał Boni, nie wróciłaby do obecnego poziomu 7,3 procent, "gdyż Polski na to nie stać".

Rządowy plan zakłada, że obniżona do 2,3 procent składka do OFE będzie stopniowo rosła i w roku 2018 dojdzie do 5 procent, a nie jak wcześniej zakładano do 3,8 procent. Takiego rozwiązania chce szef doradców premiera minister Michał Boni, który kieruje zmianami w OFE.

Na 5 procentowy poziom składki w przyszłości nie zgadzają się jednak minister finansów Jacek Rostowski i minister pracy Jolanta Fedak. Minister Rostowski domaga się też, by pieniądze zgromadzone w OFE na 15 lat przed emeryturą były stopniowo przenoszone na subkonto w ZUS-ie.

Na pięć lat przed zakończeniem pracy całość środków miałaby być już w ZUS-ie. Eksperci uważają, że propozycje ministra Rostowskiego i minister Fedak zmierzają do stopniowej marginalizacji OFE. To zaś oznaczałoby niższe świadczenia przyszłych emerytów. Rządowy plan przewiduje też między innymi dziedziczenie z subkonta w ZUS-ie takie jak w OFE, ulgi podatkowe na dodatkowe oszczędzanie na Indywidualnych Kontach Zabezpieczenia Emerytalnego, społeczny nadzór nad drugim i trzecim filarem emerytur oraz zakaz akwizycji.

rk