Logo Polskiego Radia
IAR
Tomasz Kamiński 23.03.2011

Nauczyciele przeciwni prywatyzacji szkół

Związek Nauczycielstwa Polskiego nie chce zgodzić się na przepisy, które zezwolą na to, by nad szkołami pieczę mogły mieć nie tylko samorządy. Grozi protestami.
Sławomir Broniarz, przewodniczący ZNPSławomir Broniarz, przewodniczący ZNP Polskie Radio
Posłuchaj
  • Sławomir Broniarz: Prywatyzacja jest groźna dla oferty edukacyjnej
  • Sławomir Broniarz nie chce, aby edukacja była skomercjalizowana jak wywóz śmieci
Czytaj także

ZNP oczekuje od rządu poprawy ustawy reformującej oświatę, bo ta pozwala na przekazywanie szkół fundacjom czy stowarzyszeniom.

Zarząd Główny ZNP przekazał dzisiaj swoje uwagi do ministerstwa edukacji. Sławomir Broniarz zapowiedział, że jeśli ministerstwo nie zmieni tego przepisu, to ZNP rozpocznie przygotowania do akcji protestacyjnej.

Dzisiaj do przekazania przez samorządy szkół podmiotom prywatnym konieczna jest uchwała rady gminy. Zgodnie z nowym prawem wystarczająca będzie decyzja zarządu. Znikło też wcześniej ustalone kryterium, według którego jednostki samorządu terytorialnego mogły przekazać szkołę tylko wówczas, gdy uczęszczało do niej nie więcej niż 70 uczniów.

Prezes ZNP Sławomir Broniarz zaznaczył, że nowe przepisy otwierają furtkę do prywatyzacji wszystkich szkół. Dodał, że przekazywanie zadań oświatowych gmin i powiatów innym podmiotom jest wyzbywaniem się konstytucyjnych obowiązków państwa wobec obywateli.

Sławomir Broniarz podkreślił, że komercjalizacja oświaty ogranicza dostęp do edukacji oraz nie wspiera przeciwdziałania dyskryminacji i wyrównywania szans edukacyjnych.

IAR/tk