Logo Polskiego Radia
IAR
Tomasz Kamiński 12.05.2011

Parlament Europejski zdławi bezrobocie młodych?

Parlament Europejski debatował na temat edukacji. Bowiem z powodu braku odpowiedniego wyształcenia co piąty młody Europejczyk nie ma pracy.
Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się 25 majaWybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się 25 majafot. Flickr/happy hang around

Podczas dyskusji przytaczano niepokojące statystyki. W Europie średnio 21% młodych ludzi nie ma pracy, a blisko 70 milionów Europejczyków nie posiada żadnych kwalifikacji zawodowych. Z tego sześć milionów przedwcześnie ukończyło naukę. Dlatego - jak powiedział w trakcie debaty poseł Piotr Borys - inwestycje w szkolnictwo zawodowe, proponowane w projekcie „Mobilna Młodzież”, są kluczowe.

Projekt ten jest odpowiedzią na pytanie, jaką chcemy widzieć Europę w przyszłości. Posłowie podkreślili, że przekazanie najwyższych umiejętności i kompetencji młodym ludziom, poczynając od edukacji przedszkolnej, a skończywszy na szkolnictwie wyższym, to szansa dla milionów Europejczyków na odnalezienie się na trudnym rynku pracy. Wraz z komisarz Androullą Vassiliou apelowali do państw członkowskich, by szczególnie w okresie kryzysu nie zmniejszały budżetów na naukę. Zdaniem Parlamentu, jest to najlepsza inwestycja, której zaniechanie może mieć fatalne skutki.

Przeprowadzaona w Parlamencie Europejskim debata była długo oczekiwana. Poświecono ją nie tylko szkolnictwu zawodowemu, lecz także szerzej - sprawom kultury i edukacji. Posłowie przyjęli raporty dotyczące poprawy europejskich systemów edukacji i nauczania początkowego. Po raz pierwszy sprawy edukacji i nauki zostały potraktowane w sposób komleksowy.

Najwięcej uwagi europosłowie poświęcili mobilności młodzieży i konieczności stworzenia ram prawnych dla ulepszania europejskiego systemu kształcenia początkowego - ogólnego i zawodowego.

IAR/tk